Снимка: БГНЕС
fallback

"Продължаваме промяната" дадоха заявка за развитие на отношенията между България и Северна Македония в направление икономика. А преди седмица се появи новина, че френският президент Еманюел Макрон е дал срок на България и Северна Македония да постигнат споразумение.

"Потърсихме някакъв официален източник на тази информация и не открихме такива думи на френския президент. Скопие е фабрика за фалшиви новини. Няма документ от Макрон до посланиците на Франция в ЕС, че до 14 декември ще започнат преговорите за евроинтеграцията на Скопие", заяви експертът от "Института за изследване на населението и човека" при БАН доц. Спас Ташев в студиото на "Денят ON AIR".

Според него позицията на "Продължаваме промяната" по темата със Северна Македония е претърпяла градация.

"Преди 2 седмици нейни представителите правеха изказвания, които бяха смущаващи. Вчера видяхме доста твърда позиция, която се припокрива с думите на Радев на срещата в Словения. Правата на българите ще бъдат отстоявани. "Продължаваме промяната" освен защитаване на историята и правата на човека, вкара и икономическия подход в двустранните отношения. Но засега едни добри пожелания, предстои да видим как този икономически подход ще проработи", коментира експертът.

Той беше категоричен, че Северна Македония не желае навлизане на българската икономика на техния пазар, защото създават работни места и усещане за връзка с България. А икономическите отношения ги стопирало правителството. Имало случаи на драстични преследвания на български инвеститори.

"В коритото на Вардар имаше три атракционни кораба. Един от тях - на български инвеститор. Кметът на Скопие, който загуби изборите, си постави за цел да го разруши и го направи. България не реагира адекватно да защити тази инвестиция", не скри разочарованието си доц. Ташев.

Според него в момента най-големите привърженици на членството на Северна Македония в ЕС са Русия и Сърбия.

"Русия е против разширението на ЕС, но е с най-силното влияние в Сърбия. А Сърбия е с най-голямо влияние в Северна Македония. Москва и Белград казват че страната непременно трябва да стан член на ЕС. Това е странно", коментира експертът пред Bulgaria ON AIR.

И изрази надежда, че ще се състави коалиционно правителство, което да защити интересите на България.

"Политическото доверие, което получиха, е много крехко. Не бива да се правят пропуски по въпрос, който е чувствителен за всички български граждани", каза още доц. Ташев.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

Умре ни доверието

преди 2 години

На нито една дума и обещание не трябва да се вярва на македонската фабрика за лъжи, предвождана от политическата им класа! Само след след напълно свършена работа по Договора за добросъседство ще им разрешим да започнат преговори! Чудя се, те ли тъповати, че си мислят, че ще ни излъжат или смятат, че народа си ще излъжат!

48

ЬЬЬ

преди 2 години

За сега само по този начин русия и сърбия могат да вкарат своя троянски кон в ЕС и да го разрушат.Никой няма право да настоява БЪЛГАРИЯ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОТ СОБСТВЕНАТА СИ ИСТОРИЯ,КОЯТО ВЕЧЕ Е НА НАД 1300 ГОДИНИ.Слепотата на политиците от западна Европа е очевидна,те не искат да проумеят,че в рсм правителствата са фашизирани и се стремят към "чиста"македонска нация за сметка на тези с българско самосъзнание и с езика на необяснима омраза към РБ искат нейното съгласие за членство.Няма как да се случи.

47

Да

преди 2 години

До Анонимен56 Кой да поканят, като всичко е школувано в Белград? А в Авганистан, какво знаят е друга тема! А случайно да знаеш, каква информация имат в Афганистан?

fallback