Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Преговорите между Република Северна Македония и Европейския съюз вероятно няма да започнат до края на тази година. Зависи от това какво ще се случи у нас след 4 април. Това заяви журналистът Николай Кръстев в предаването “Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков. "Твърдостта, която се наблюдава в българския политически елит в момента, дава основание да смятаме, че няма как да се случат толкова бързо нещата по отношение на преговорите”, посочи Кръстев.

Той отбеляза, че е необходим “спокоен диалог” и “спокойни преговори” между българските политици и колегите им в Северна Македония: “В отношенията между България и Северна Македония трябва да има доверие и спокоен дух”.

Друга тема, която Кръстев засегна, са връзките между Сърбия и Косово. "Играта” на Европейския съюз е да има диалог и да се намери трайно решение на конфликта между Белград и Прищина”.  

Кръстев коментира и посещението на Мирослав Лайчак, най-висшият служител на ЕС, в региона. Той изтъкна, че България има отделни фигури, но няма толкова високопоставен дипломат, който да работи от името на Съюза за такива ключови региони.

“България би могла да се пребори да има свой представител, и то високопоставен представител, в диалога между Белград и Прищина”.

По отношение на Албания Кръстев посочи, че в страната предстоят “интересни” избори на фона на политическата криза между президента Илир Мета и премиера Еди Тама. “Предстои да видим дали социалистите на Рама ще повторят управленския мандат”, заяви гостът пред Bloomberg TV Bulgaria.

“Албания отдавна е член на НАТО и тя е един от гарантите за сигурността в региона”.

Кръстев отбеляза още, че според косовски лидер има вероятност за провеждането на референдум за обединяване с Албания, ако Сърбия не промени отношението си.

“На балканската шахматна карта има много ходове, които могат да бъдат разигравани. Въпросът е дали тези ходове носят стабилност”.

Целият разговор вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 3 години

До Калеко Алеко: Нашият народ и език има една дума "нехранимайко". Е, тя е измислена в частност за такива като Котитаров и дипломата. Проф. Виолета Радева е направила анализ (faktor.bg), парламентарната монархия у нас 1941-44 не е фашистка. Това с фашистите е измислено от СССР/комунистите, за да нарекат борбата си "антифашистка". ние не сме имали едно-партийна политическа система, и много друго неща в устройството. Имали сме функциониращ парламент, с много партии в него.

24

Анонимен

преди 3 години

До Калеко Алеко: Това е само за "фашистката окупация". Нали сме окупирали и част от "тяхната държава", и сме изпращали евреи в лагерите. В другата си част, за средните векове, та чак до WW II, гръцката и нашата историографии за еднакви. Те наричат македонците "Българи". Този изгонен дипломат, подобно на интервюиращия го, са срам за българската общественост.

23

Чичо Любо

преди 3 години

до 17 Хахахахахахахахахах боли ме корема от смях. Това не Съветкият съюз.хахахахахахахахаха пак ме боли корема от смях.

fallback