Снимка: bgonair.bg
fallback

Балканският полуостров е разкъсван от политическо напрежение в последните години, а това влияе негативно на всички страни намиращи се там. Това заяви в "Денят ON AIR" бившият посланик в Албания и Косово д-р Боби Бобев.

Според него много трудно ще бъде осъществена идеята за зона подобна на Шенген, в която да участват Албания, Косово, Черна гора и Северна Македония.

Д-р Бобев също така коментира, че идеята за свободен обмен на хора, капитали и стоки на Балканския полуостров няма как да бъде реализирана, докато страните не изчистят проблемите помежду си.

"Прищина и Белград са на нож. В последните месеци диалогът между двете страни спря. В Косово се разклати правителствената коалиция - министър-председателят казва едно, а президентът и председателят на парламента друго. Сърбия и Косово трябва да седнат на масата за преговори. Това ще е доста трудно, но в края на краищата трябва да го направят. Не мисля, че Албания, Черна гора, Косово и Северна Македония ще формират конфедерация. Те искат да направят минипространство подобно на Шенген, което да е за обмен на стоки, хора и капитали. Това обаче е малко вероятно, тъй като на Балканите цари политическо напрежение", обясни Бобев пред Bulgaria ON AIR.

Той също така допълни, че извинението от страна на Турция, за изказването на Мевлют Чавушоглу относно родната политика, е начин да бъдат изгладени отношенията между двете държави.

"Това, което каза говорителят на външното министерство на Турция, е извинение с половин уста. Те не искат да възникне напрежение в нашите взаимоотношения. За момента не се говори за отлагане на посещението на Чавушоглу. Това означава, че ще има финализиране на случая", каза бившият посланик.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 5 години

Бобев, дрънка разни руски версии!Така им се иска на някои...!

21

Анонимен

преди 5 години

Не мисля че Черна гора би имала интерес от такова обвързване. Държавата ползва еврото като официална валута и вероятно много скоро ще се присъедини към съюза. Вярно че по принцип уж нови няма да се приемат за сега, ама за една държавица с по-малко от 1 млн население ще се направи изключение.

20

Nightborn

преди 5 години

Ми нали това е целта бе, аланкоолу! На човек не му трябва да е професор и анализатор, че да му светне. Почна се от "нежните" революции, мина се през разбиването на Югославия и отравянето и с обеднен уран, спиране на ядрените мощности на БГ, отказ от Белене, Южен паток, северен паток и разни други патоци.И още ще има, и то много скоро!

fallback