Снимка: Reuters
fallback

Договорът от Преспа е внесен в гръцкия парламент, пише електронното издание на гръцкия вестник Efimerida ton syndakton.

Председателският съвет ще се срещне в понеделник, за да реши кога Договорът ще влезе в комисията по външни работи. Според информациите разискването в комисията ще започне в понеделник следобед и се очаква до петък гласуването да се проведе в пленарната сесия на Парламента. Отбелязва се, че проектозаконът не носи подписа на Елена Кунтура, която се намира в Китай.

Oще по темата

Междувременно десноцентристката партия "Реката" ("То Потами") ще гласува "за" в комисията, заяви в събота Йоргос Мавротас, слагайки край на въпросите дали има мнозинство, за да се представи Договора за разискване в пленарна зала.

Съгласно обяснителния меморандум Договорът от Преспа прекратява спора между Гърция и Бившата югославска република Македония за името на последната. Също така се предвижда прекратяване и въздържане от иредентистко поведение и враждебна пропаганда, зачитане на историческите и културни символи на Гърция, както и зачитане на гръцката история, култура и наследство на Гръцка Македония от древността до днес.

Също така се посочва, че Договорът напълно съответства с националната позиция на Гърция, тъй като е формирана след междинното споразумение ERGA ONMES, с комплексно определяне на географското наименование, предава "Фокус". С промяната на конституцията в съседната страна (Македония – бел. ред.) договореностите вече са окончателни и необратими.

Затова Договорът установява период на приятелство, добросъседство, сътрудничество и осъвременяване на ниво стратегическо партньорство на двустранните отношения между страните.

Освен това, както е посочено в обяснителния меморандум, споразумението стабилизира целия Балкански регион и поставя Гърция като водеща сила за мира и сигурността в този регион, като значително подобрява международния й авторитет.

Центърът на Атина е блокиран заради очаквания протест срещу Договора от Преспа, пише електронното издание на гръцкия вестник Efimerida ton syndakton.

Организаторите говорят за най-мащабния протест, предвид предстоящото гласуване за ратифициране на Договора от Преспа, което беше внесено в събота сутринта в парламента. Според тях в Атина се очакват най-малко 3000 автобуса, които да докарат между 150 и 200 хиляди протестиращи от Северна Гърция.

Поради тази причина 2 000 полицаи ще бъдат "мобилизирани", а полицейският хеликоптер и безпилотни летателни апарати ще следят обстановката в центъра на Атина. Ще има и ограждения по някои централни улици на Атина. Мерките за безопасност около парламента и имението "Максимос" ще бъдат засилени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 5 години

До Нужен е АНЕКСИ никой от съвременните българи не очаква Вашите днешни македонци непременно да се самоопределят както своите български прадеди. Ние не изискаме от потомците на Вардарските българи как сега да се самоопределят,но това съвсем не значи, че те имат научно, правно (още по-малко морално основание да подменят със задна дата посмъртно идентичността на своите български предци и вековната история на българския народ !

22

Нужен е АНЕКС

преди 5 години

Ето какво каза Атанас Кировски, Генерален директор на македонската телевизия Телма въз филма Македония. Пет разказа за Европана БНТ1, излъчен на 20.01.2019 г.: Голем дел от бугарите сметат, дека македонците не са посебна нация, току са дел от бугарското национално тело, кое що со ненакви историцки настани се отделиле от матицата, но дека ке дойде време, кога ке се върнат назад. Не, г-н Кировски, не бугарите сметат, а историческите документи казват това !

21

Анонимен

преди 5 години

До 18 България е била под византийско управление 167год.,а не 200год.,под Османско владичество 482год.,някой райони и повече!

fallback