Снимка: Pixabay
fallback

В България има предостатъчно вътрешни кризи. Едва ли криза от международен мащаб може да бъде пренесена у нас, коментира Зинаида Златанова, бивш вицепремиер, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Златанова направи коментара си в контекста на събитията в съседните ни Гърция и Македония и вълната от обществено недоволство и политически промени, които бяха предизвикани в тях след подписването на Преспанското споразумение между Скопие и Атина през 2018 г. Тогава двете страни се договориха за промяната на името на Македония, предизвикващо иначе териториални претенции в Гърция.

Според Златанова случващото се в Гърция – оставката на министъра на отбраната Панос Каменос, лидер на партия „Независими гърци“, не е изненадващо, тъй като партията е заявила несъгласието си с промяната на името на Македония още преди да се договори тя.

Гостът изрази мнение, че причина за по-силното активизиране от страна на партията в последните дни са и предстоящите парламентарни избори в Гърция през октомври.

„Вероятно е „Независими гърци“ да се опитат да се присъединят към партията, която се очаква да спечели. Това не е „СИРИЗА“ на премиера Алексис Ципрас, а „Нова демокрация“, която за момента е опозиционна и също против договора със Скопие“.

Все пак зараждащата се политическа криза в Гърция е поредният проблем, с който премиерът Ципрас ще се справи, смята Златанова.

„Набеденият за популист Ципрас успя да направи реформи в Гърция, които не бяха правени от години, разбира се, под ръководството на Международния валутен фонд и европейските партньори на страната. Вероятно той ще се справи и с този проблем“.

Иван Петрински, главен редактор на в. "Български новини" в Гърция, изрази мнение, че причина за оставката на Каменос не е желанието за преориентирането на партията му към евентуален нов коалиционен партньор, а по-скоро опитът му да запази политическата си репутация.

„Оставката е отчаян опит на Каменос да запази популярност сред електората си. Според последни екзитполове към момента той не може да разчита на повече от 1-1,5% от електоралната сила на Гърция. Независимо от това, че имат еднакво отношение в спора за Македония, едва ли ще има обединение между „Независими гърци“ и „Нова демокрация“. 

Вижте повече по темата на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 5 години

До 12 какви глупости говориш нали не искаха да се месим в политиката им за всичко сме им виновни на тея антични то фашисти та татари ли не бяхме виновни си си те ако бяха казали че са Българи сега щяха да са без проблеми!Крадлива *** на политиците им и лъжите хубово няма да видят.Там няма Българи и български език а не си ли признаят няма да ги има и тях .Ние си мълчим и пак България е виновна те си решават бъдещето и виликите сили!Закакво ни е територия с толкоз джамии и проблеми!

11

Анонимен

преди 5 години

Ние си имаме БСП и това ни стига.

10

Гост

преди 5 години

Ако не надделее здравият разум, скоро може да стане горещо...

fallback