Снимка: Reuters
fallback

Пенсиите на гръцките пенсионери са намалени толкова много, че някои от тях се местят в България, една от най-бедните страни в Европа, съобщава агенция Bloomberg.

Сред тях е 75-годишният Георгиос. След смъртта на жена си той дал под наем апартамента си в Солун, вторият по големина град на Гърция, стегнал си куфарите и се преместил София.

Пенсията от 800 евро месечно му позволява "да си живее царски" в българската столица, казва той.

Oще по темата

"Разбира се, има проблеми с приспособяването и приятелите. Но с парите, които имам, мога да се връщам често в Гърция, а имам и възможността да пътувам", отбелязва мъжът, който не иска да каже фамилията си, за да не си навлече проблеми с гръцките данъчни власти.

Гърция, която е сред дестинациите, към които се насочват пенсионери от други европейски страни, сега наблюдава как нейни граждани поемат да изживеят старините си в по-евтината северна съседка, след като пенсиите им бяха намалявани поне 20 пъти по време на продължителната дългова криза.

Гръцките пенсионери правят рационален избор, премествайки се в България, отбелязва Bloomberg. По данни на Евростат през 2017 г. разходите за живот в Гърция са били почти два пъти по-високи отколкото в България, където са най-ниските в ЕС.

Макар да има малко данни, които да покажат доколко разпространено е явлението, някои неофициални цифри намекват, че тенденцията може би се ускорява.

"Като цяло животът е с 30% по-евтин и то ако решите да останете в София, Бургас или Пловдив. В по-малките градове и села е евтиния", казва Георгиос.

България се присъедини към ЕС през 2007 г. и оттогава икономиката й нараства със среден годишен темп от 2,4 на сто. Същевременно това бе последната година на икономически растеж за Гърция, преди дълговата криза да заличи една четвърт от брутния й вътрешен продукт, да доведе до скок на безработицата и да остави страната няколко пъти да стига до ръба на излизане от ЕС.

Пенсията на 71-годишния Никос е била намалена с 45% през кризата до 1100 евро и има вероятност да бъде понижена още, ако кредиторите от еврозоната убедят гръцкия премиер Алексис Ципрас да придвижи плановете за нови намаления на пенсиите.

"Все още живея много приятно тук въпреки голямото намаление, тъй като цените на всички стоки и услуги са много по-ниски отколкото в Гърция", казва той.

"Вече рядко ходя до Атина. Синът ми често ме посещава и винаги намира и купува неща, които в Гърция са по-скъпи", допълва мъжът.

(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

81

Мен

преди 5 години

Животът в София е много скъп и нискокачествен. Сметките за ток, парно и топла вода са огромни. Въздухът е мръсен, задръстванията големи, хората са злобни, завистливи, злонамерени. В хранителните вериги често си сменят етикетите на стока с изтекъл срок и може като отвориш да вони на леш или да е плесенясала. По заведенията сметките са огромни, а храната нискокачествена. Може по малките градове храната да е по-качествена, местни ферми, местни плодове и зеленчуци или заведенията по-евтини, не знам.

80

работещ

преди 5 години

Прочетох по долу за Жан Виденов.Ей богу това беше нашенският Хитлер!Ужас тръпки ме побиват като си спомням какво беше.Заплатата ми беше 4 долара месечно и можех за месеца да си купя само захар и сол!Тези дни сметнах,че издръжката на лагерник в Освиенцим е била 18 долара месечно.България при Жан Виденов беше един голям Освиенцим без газовите камери защото и парите за тях *** явно са били откраднали!Като се сетя и мисля,че ни трябва Пиночет да дойде на власт,а не Борисов!

79

Български пенсионер

преди 5 години

През последните десетилетия се наслушах на всякакви приказки за пенсиите: нямало да доживеят до пенсия, НОИ щял да фалира, държавата щяла да фалира, инфлацията щяла да изяде парите за пенсиите и какво ли още не. И отказваха да се осигуряват. Сега ревът, че пенсиите им били ниски. Кой каквото си е заслужил.

fallback