fallback

За гражданите на Турция е по-трудно да видят настъпилите в последните няколко години промени там, отколкото за чужденците, които посещават по-рядко страната. Промените касаят не толкова политически въпроси, колкото са свързани с представите за страната.

Това каза Енис Тулча, преподавател в университета в Галатасарай, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Николай Кръстев.

"Може да се каже, че до 2010 г. външната политика на страната беше продължение на кемализма. Примерът, който Турция следваше, беше от средата на миналия век – Турция да не се меси и да не взима страна в конфликтите в Близкия Изток", каза ученият.

Oще по темата

Той добави, че от 2011 г. насам има промени в тази насока, позициите на Турция към момента в областта на международните отношения е различна – идеята вече е да има отношение към режима в Близкия Изток – да има ясно и конкретно поставено разграничение на Турция от него.

Преподавателят обясни, че в момента в страната се водят дебати по темата за кемализма и колко отдалечена е тя от него.

"Основателят на Турция Кемал Ататюрк заема водещо и основополагащо място в съзнанието на Турция, но кемализмът като цяло не се използва като понятие вече", каза Енис Тулча.

"Неоосманизъмът не се завръща, тъй като колкото повече се завръща, толкова повече опасности се появяват пред Турция", смята Тулча. Според него това е още една промяна, която се е случила в страната, отново свързана с промените в международната политика от 2011 г. насам.

"Икономически погледнато, през последните години имаше спад на турската лира, спрямо останалите основни валути", каза още Тулча. Според него това е нещо, което се е случило малко по-рано от очакваното.

"Появиха се твърдения, че дългът на страната може да превърне в проблем, според други - евентуална финансова криза като тази от 2014 г. е много далече", припомни ученият.

Вижте целия разговор с него, провел се в навечерието на вота в Турция

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 5 години

До ИмеNad 55 procenta sa za Erdogan

7

Име

преди 5 години

и нито дума за това, колко процента от турците, които живеят в ес са гласували за ердоган. защо така, другарки и другари, либерални-средновековни инквизитори? исках да чуя и как върви "интеграцuята" на тези хора в "цивилизацията" на юнкер, меркел, макрон, обама, клинтън, сорос, гутериш , ротшилд...?

6

Анонимен

преди 5 години

Това е началото на края за туркистан...

fallback