Снимка: Pixabay
fallback

Не трябва да се обръща внимание и да се акцентира върху второспетенни теми, защото протестите са процес, който днес е много впечатляващ за медиите, а утре вече няма особена стойност. Това каза Андрей Врабчев, експерт по международна сигурност и идентичност, пред Bloomberg TV Bulgaria.

Гостът коментира протестите в Гърция и каква е вероятността да се разреши спорът за името на Македония. "По-интересното е, че такива протести нямаше, когато действително се провеждаше антиквизацията на Македония от предишното правителство на Груевски. Тогава бяха издигнати всички тези паметници и бе водена, като партийна и национална политика тази антиквизация, но реакция на радикалните среди в Гърция нямаше. Това е любопитното".

"Въпросът не е защо сега има, а защо тогава нямаше. Сега някой успя да организира тези прослойки. Гърция е страна, която е била водеща на Балканите, по някакъв начин продължава да е водеща. В нея има много модерно мислене, тя е част от ЕС и не може, когато говорим за нея да говорим компактно за "гърците". Очевидно по-либералните части от гръцкото общество нямат проблем с този спор".

Беше разочароващо на отношението на голяма част от гръцкото общество, защото дори за финансовата криза протестите не бяха толкова бурни, което показва, че това е много емоционален проблем и за това се политизира и тази емоция бе успешно употребявана от политиците и от двете страни, каза още гостът.

"Ако Македония не намери пътят си към Евроатлантическия клуб на Балканите ще зейне една пропаст".

Ако Западните Балкани останат извън европейската интеграция на Балканите ще се получи "дупка" от страни, особено що се отнася до Македония, Босна и Херцеговина, които са с много нестабилно положение и които ще има силно руско и турско влияние

"Турция има изключителни интереси в Западните Балкани и тя е изключително умел играч".

Защо подобно развитие е неблагоприятно за България? Осъзна ли Европа, че интеграцията на Западните Балкани е от особена важност? Защо България остана извън спорът, който тече в момента?

Повече вижте на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

41

Анонимен

преди 6 години

до #1:Правителството "ни",работи за интересите на ФАЩ,предимно и на второ място за брюкселските зелки.За нас то няма "време"(келепир).Това показва,че булгарраята вече толкова са обезмозъчени,за да чакат,което и да е "правителство",да работи за тях!Да стоят и чакат,докато се изпарят остатъците от "мозък" и аборигени!!!

40

Анонимен

преди 6 години

Набутването на която и да е държава в НАТО е просто форма за легална американска окупация - задължително води до разполагане на американски бази в нея!Даже не и на перденцето "НАТО".Чисто амероканска.Лаещите срещу СССР и Варшавския договор би трябвало да знаят,че освен в ГДР,в никоя друга държава не е имало съветски бази и войски - по същото време,в Западна Германия имаше бази и войски на САЩ,Англия и Франция,което беше в резултат на договореностите между страните победителки във ВСВ!!

39

виж ся,мой дарагой

преди 6 години

До Анонимен 31Разбирам русофилските ти пристрастия,лошо няма,но истината трябва да се гледа открито в очите!Напъните на Путин да се прави на могъщ като СССР са обречени по простата причина,че Русия не е СССР!Реално Русия е до Урал с население 150 млн!Една Бразилия има 200 млн!За другите да не говорим!Освен ВПК и нефт не разполага с друго!Единствено ги спасява ядреното оръжие от краварската "демокрация!"

fallback