Снимка: Reuters
fallback

Възможно е да се стигне до война на запад от нас, защото това е бивша Югославия, коментира собственикът на "Фокус" Красимир Узунов по Нова телевизия във връзка с обстановката в Македония, след като снощи протестиращи нахлуха в парламента и нападнаха депутати, провокирани от избора на етническия албанец Талат Джафери за председател на Събранието.

"Македония върви по пътя на кантонизиране, федерализиране и разделяне. Кантонизацията започва с войната 2001 г. и може би тези дни завършва, тоест това е първата стъпка към федерализацията, оттам нататък - разделянето", каза още той.

Според Узунов 20 години след края на войната в Косово, след края на гражданската война в Македония, очевидно не работят формулите, които трябва да се приложат основно от ЕС.

Oще по темата

"Дрехите на тези малки държавици, които се родиха от Югославия, очевидно са отеснели. Става въпрос за прекрояване на граници, което е най-страшното за нас, защото това вече не е Крим, който е на 600-700 км от нас, а е тук под прозорците", коментира Узунов.

По думите му конфликтът от вчера може да се приеме и като провокация, но и като нормална реакция след избора на Талат Джафери.

"Той е човек, на когото трябва да се провери биографията. Той е депутат от Демократичен съюз за интеграция - това е партия на някогашните партизански командири от Армията за национално освобождение. Армията за национално освобождение работеше заедно с Армията за национално освобождение на Прешево, Медведжа, Буяновац – това е долината на река Морава, където и онзи ден Йонуз Муслиу - председател на Албанския национален съвет, призова сърбите да са спокойни, че при едно евентуално обединение на Албания с Косово, където ще отидат и нашите Западни покрайнини, Ниш не е в опасност, защото не е поискан от албанците", каза още Узунов.

Той оцени положително реакцията на България на събитията в Македония. Тази нощ позицията ни беше наистина добра и такава, каквато липсваше от дълго време, каза Узунов.

"За съжаление, през последните години бяхме абдикирали от темата Македония. Бяхме я оставили на отделни евродепутати, на отделни хора, наши парламентаристи. В парламента не ни работеше Дружеството за приятелство с Македония", припомни Узунов.

По думите му е било въпрос на време кога ще се стигне до сблъсъци в Македония, тъй като от месец и половина вървят тези протести на т.нар. гражданска инициатива "За заедничка Македония".

"Проблемът е, че и двамата лидери – Никола Груевски и Зоран Заев бяха приели т.нар. албанска политическа платформа, която определят като тиранска", каза още Узунов.

Той обясни, че това означава албанският да стане официален език на страната не само на териториите, в които има 20% етническо албанско население, както беше след Охридския мирен договор от 2001 г., второ председател на парламента е етнически албанец, 8 министри – етнически албанци, включително министърът на вътрешните работи.

"Албанците не предпочетоха този път да подкрепят Груевски, същите условия ги прие Зоран Заев, само че Заев сега е предател, докато Груевски е патриот. Това означава, че ако се отиде на избори, разликата ще бъде минимум 10% в полза на Груевски, а това означава твърда разделителна линия", добави Узунов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

79

Анонимен

преди 6 години

Албанците,както и неалбанците в БЮРМ,са граждани на тази страна и имат своите права.Сърбите винаги са подценявали и провокирали албанците,което е причина за бунтове и войни.

78

Анонимен

преди 6 години

Сърбия,насърчавана от Русия,отдавна желае война в Македония,за да си присвои още територии.Голяма част от сърбите искат БЮРМ да се подели между съседните държави,като за нея бъда най-голямият дял.Иванов и Груевски,които са проруски и просръбски политици,ири не виждат това,или са национални предатели на страната си.Албанският етнос,който умишлено се сатаницира и противопоставя на македонците,е само средство,за постигането на целта.

77

Анонимен

преди 6 години

и ти какво направи със земите на прадядо си като ти ги върнахаИ К`ВО ОБЩО ИМА ТОВА С ТЕМАТА?

fallback