Снимка: архив, Reuters

"Бум на бедността по заповед на Меркел и Шойбле", така в. "Димократия" коментира изследване на Европейската конфедерация на профсъюзите и на Европейския институт на профсъюзите, показващо, че между 2009-2016 г. заплатите в Гърция всяка година са намалявали с 3,1 на сто.

Вестникът подчертава, че тази тенденция е била валидна и за други страни от ЕС.

"Работещи на две скорости", извежда оценката си по темата в. "Нафтемборики".

"Бедността - най-лошата форма на насилие", допълва в. "Ефимерида тон синдактон".

"Сега ли се сетиха за тези седем кошмарни години на меморандуми и ограничения", пише изданието "Контра нюз", обобщавайки анализ на най-представителния синдикат в страната - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ).

В него се твърди, че реалната безработица в Гърция била 29,6 на сто, а не около 23 на сто (според Националния статистически институт) и че половината работещи в частния сектор /51,6 на сто/ са били със заплати под 800 евро заради искани от кредиторите съкращения.

Анализаторите от тази централа стигат до извода, че "динамиката на гръцката икономика е доста крехка и слаба" и че "за момента липсва възможност за преход към екстровертен и устойчив икономически модел".

На фона на тази статистика в. "Та неа" помества най-ново университетско проучване за електоралните нагласи, което показва, че партията Нова демокрация увеличава дистанцията си от левицата СИРИЗА и че тя вече е 17 пункта.

Това означава, че при евентуални избори сега консерваторите ще получат 32,5 на сто срещу 15,5 на сто за СИРИЗА.

Изследователите са на мнение, че освен тези две партии в новия парламент ще влязат още три - Златна зора, Комунистическата партия и Демократичният блок /ПАСОК-ДИМАР/. Никоя друга политическа сила няма да може да прескочи парламентарния праг от три процента.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase