Метохът се намира срещу църквата "Свети Стефан" Снимка: Flickr
fallback

Във възстановения със средства на държавата български Метох в Истанбул ще има представителна музейна експозиция за екзархийското дело и живота на българската общност в Истанбул. Това съобщи днес министърът на културата Вежди Рашидов, който замина на кратко еднодневно посещение в Истанбул, за да инспектира заключителния етап от подготовката на новия музей, както и да направи инспекция на продължаващата реставрация на Желязната ни църква "Свети Стефан", съобщи министерството на културата.

Собствеността на Метоха на Българската екзархия и още шест екзархийски имота в Истанбул беше възстановена по време на първия мандат на министър Рашидов.

Триетажната каменна сграда е строена през 1850 година и е един от центровете на българското духовно и национално възраждане. В нея е имало приют, редакция, печатница, семинария и българско училище. Тук се списвали и печатали над двадесет вестника и списания.

Сега прочутата и знакова за българската история сграда край Златния рог, която близо 100 години беше необитаема, е напълно реставрирана. Екип от специалисти под ръководството на директора на НИМ Божидар Димитров подготви тематичен план за реализирането на бъдещата музейна експозиция в Метоха.

Министър Вежди Рашидов ще инспектира днес и продължаващата цялостна реставрация на прочутата българска Желязна църква "Свети Стефан". В момента се ремонтира последната - западната фасада на храма с камбанарията, които гледат към Метоха. Успоредно с това върви и реставрацията на вътрешния интериор на храма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 8 години

1850 година, това по време нааааа...хм...съжителството ли става?

7

бравус

преди 8 години

Хубава новина , сега остава ВСЕКИ българин като ходи до Стабула града голяма , да се отбива и до тези две места и да отдаде почит както на хората борили се за построяването им така и на така омразните ви османски власти ,че след Освобождението не са ги изравнили със земята

6

Анонимен

преди 8 години

Добре че македонски българи са построили тази църква Знаете ли че има две Железни църкви във света и едната е тази

fallback