Снимка: Reuters
fallback

Шансовете за постигане на споразумение, което да даде достъп до много необходимите 7,2 млрд. евро от помощта за оздравяване на Гърция, станаха още по-малки в неделя, след като министър-председателят на страната Алексис Ципрас обвини кредиторите на Атина в налагане на "абсурдни" искания и "желание да наложи тежки наказания".

Според Ципрас не гръцкото правителство е виновно за дългата продължителност на преговорите с международните кредитори. Фактът, че досега няма споразумение с кредиторите, се дължи не на липсата на единство в гръцкото правителство, подчертава Ципрас в свой материал за Le Monde.

По думите му Атина била представила цял списък с предложения за реформи, които целят увеличение на данъчните приходи. Без да назовава конкретни имена, Ципрас обвинява неолиберални лидери в ЕС за това, че преговорите не са приключили. Те искали Атина да представлява пример за останалите държави.

Критиките изглежда са насочени към Международния валутен фонд (МВФ), който пое най-трудната линия от трите институции, особено по отношение на намаляването на пенсиите и заплатите в публичния сектор, които Ципрас описва като "вече прекомерно намалени".

Лидерите на ЕС, включително и канцлерът на Германия Ангела Меркел, изрично предупредиха през последните дни Ципрас, че сделка без одобрението на МВФ не е възможна.

"Гърция е първата жертва", пише Ципрас. "Всички страни, които не искат да се поддадат на силата (на неолибералите), следва да бъдат строго наказани". Наказанията не са само в налагането на политика за строги икономии, но също може представляват ограничения при капиталовия трансфер или въвеждането на паралелна валута наред с еврото, пише Ципрас.

В очевидна атака и срещу Берлин Ципрас обвини, че някой в рамките на ЕС се опитва да разбие еврозоната "чрез централизиране на властта от някои основни членове на еврозоната и обвързване на останалата част" с "екстремен неолиберализъм" чрез бюджетните правила на ЕС. Германия е водещ защитник на това правило и със силни позиции в Брюксел.

"За онези страни, които отказват да се преклонят пред новия орган, решението е просто: сурови наказания, Задължителната политика на строги икономии и дори по-лошо - повече ограничения върху движението на капитали, дисциплинарни наказания, глоби и дори паралелна валута", пише той и добавя, че подобен път означава и "премахването на демокрацията" в Европа.

Обвиненията на Ципрас, отправени във вестник Le Monde, се случват само дни, след като редица членове на правителството му заявиха, че споразумение предстои съвсем скоро. Те увеличиха хаоса около преговорите в седмицата, за която мнозина вярват, че е крайно необходимо споразумение за избягването на евентуален гръцки фалит.

В петък Атина трябва да плати транш от 300 млн. евро на МВФ, което се следи строго от кредиторите, след като някои министри на южноевропейската страна намекнаха, че това може да не се случи без чужда подкрепа. Още 1,2 млрд. евро към Фонда трябва да се платят в следващите две седмици.

Още икономически и световни новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Цветан

преди 8 години

"Гърция фалшифицира статистическите си данни от години. Скандално е, ако същите банки, които ни докараха до ръба на пропастта, са помогнали на Гърция да направи това", заяви в реч Меркел, цитирана от "Блумбърг". Това е от февруари 2010г. Изобщо не мога да разбера какво искат тези мърлячи; сами са си виновни и сега ще си плащат.

30

Наблюдател

преди 8 години

Аман от гръцкия "плач"! Тия неразбраха ли че просто е дошъл "келнера"!?

29

Стършел

преди 8 години

Ципурас, Ципурас.....никой не ти вярва, не разбра ли?

fallback