Снимка: архив, Reuters
fallback

"Данъчен ураган" се задава за гърците, тъй като остава по-малко от седмица за подаване на данъчни декларации, а плащането на налозите започва от края на този месец. До края на годината гражданите трябва да погасят всички свои задължения към държавата, като правителството се надява да събере 11 млрд. евро, пишат вестниците.

В. "Имерисия" уточнява, че властите започват да събират данъци върху доходите, въведения нов единен данък за имотите, специалния данък "солидарност", данък лукс, а също данъците и таксите за автомобилите.

Изданията алармират за регистрирани от финансовите власти случаи на измами на търговци, предлагащи по курортите различни стоки на спекулативни цени.

В. "Етнос" отбелязва, че след случая с будкаджия на Акропола, който продавал минерална вода за три евро и бе санкциониран с глоба от 2000 евро, инспектори са се натъкнали и на други шокиращи случаи.

Местната телевизия Алфа излъчи репортаж от туристически места в близост до археологически комплекси, в който показа главозамайващи, нереални цени, а в повечето случаи търговците даже не издавали изискваните от властите касови бележки.

Така например според медията фрапето със сладолед било предлагано за 8,50 евро, айриш кафето - за 9 евро, гръцката салата - за 8 евро, телешко с картофи - за 19 евро, а парче баница със сирене - за 6 евро. Отбелязва се, че всички тези цени са били с 13 процента ДДС.

Туристи и почиващи в Гърция се оплакват, че в повечето случаи продължава да не се издава касова бележка, и казват, че не могат да си обяснят този феномен, при положение че има санкции за това.

Необяснимо високи били също цените по курортите на островите. Вестници твърдят, че да се намери стая по островите под 90 евро за август направо било чудо. Малко по-добро било положението в континенталната част на южната съседка и по-специално в районите, загубили голяма част от руските туристи, като например Халкидики.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

маймун дере

преди 9 години

Тази статия ми напомня ония времена,когато Дянков ни плашеше,колко лошо щяло да стане в Гърция,защото гърците си нямали "борд" ,а имали големи неплащаеми дългове.За голямо наше съжалени,не стана толкова лошо,както в Гърция.Ние все така стоим стабилно забити в дъното и уверено,благодарение на борда,дълбаем към следващото.

12

Анонимен

преди 9 години

Издават бележки ,но те имат 2 типа бележки. Повечето издават информационни бележки за покупката, които не се отчитат никъде. Естествено ,то не го знаят чужденците и на тях масово има се издават точно такива- нефискални бонове.А кобствениците на будки и кантини имат пределно допустими цени- нещо като цените на лекарствата у нас. Контролират се от държавата и едно кафе в кантина не може да бъде по-скъпо от 1,5 евро. Естествено ,че те го продават за 2,5 .... с "касова " бележка.

11

Анонимен

преди 9 години

Това ,за касовите бележки, може и да е вярно , но в Гърция има закон, който ти дава правото да не платиш, ако не са ти издали касова бележка предварително .Лично аз не съм се натъквал на такъв слумай ! Дори ,на една бензиностанция ме гони зада ми я даде !

fallback