Премиерите на Турция и Япония при подписването на споразумението. Снимка: Ройтерс

Бъдещите атомни централи на Турция, които ще заработят през 2019 г. и 2023 г., ще помогнат на страната да намали вноса на енергоносители със 7,2 милиарда долара годишно. Това сочат изчисления, публикувани в турския информационен уебсайт World Bulletin.

Всяка година Турция плаща тази сума, за да произведе необходимото й количество енергия от природен газ.

Турция започна да полага усилия за сдобиване със собствени ядрени мощности още през 1960 г., но постигна реален напредък, когато подписа споразумение през 2010 г. с руската компания Росатом за изграждане на атомна централа в Мерсин, на брега на Средиземно море.

Страната предприе тези дни втора голяма стъпка в тази посока, сключвайки споразумение с Япония за изграждането на атомна централа в черноморския окръг Синоп, което бе обявено вчера на пресконференция от турския премиер Реджеп Тайип Ердоган и неговия японски колега Шиндзо Абе. Планира се тази централа да бъде готова през 2023 г., когато се навършват 100 години от основаването на турската република.

98% от горивата, които внася Турция, се използват за производство на енергия. Анкара планира да замени колкото е възможно повече от производството на енергия от природен газ с атомна енергия, като целта е увеличаване на дела на ядрената енергия в общото количество енергия на 15% до 2030 г.

Очаква се новите атомни централи да осигуряват годишно обща мощност от 80 милиарда киловатчаса, за които Турция в момента купува 16 милиарда кубични метра газ срещу 7,2 милиарда долара.

Страната се стреми да се сдобие с инсталирана мощност от 110 000-130 000 мегавата през 2023 г., когато се очаква потреблението на енергия да достигне 500 милиарда киловатчаса.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase