Гърция вече е на предизборна вълна. Снимка: Reuters

Преди да е засъхнало мастилото от подписите, положени под сделката за отписване на гръцкия дълг и за новия заем, страната вече е на предизборна вълна, съобщават вестниците.

Лидерът на консерваторите Андонис Самарас обяви, че предсрочните парламентарни избори ще се състоят непосредствено след Великден на 15 април.

Датата обаче все още не е уточнена, тъй като се очаква и позицията на социалистическата партия ПАСОК. Тя ще стане известна, след като социалистите изберат нов лидер на 18 март, пишат изданията. Единственият кандидат за поста е Евангелос Венизелос, вицепремиер и финансов министър в сегашния коалиционен кабинет на премиера Лукас Пападимос.

Правителственият говорител Панделис Капсис каза, че изборите могат да бъдат на 29 април. Той поясни, че работата на правителството ще бъде свършена и че на 12 април предстои да бъде сключено споразумение за един по-малък транш гръцки облигации.

Коалиционното правителство на Пападимос, формирано през ноември и обединяващо социалистите от ПАСОК и консерваторите от Нова демокрация, имаше за задача да довърши преговорите за излизане от дълговата криза и да организира изборите колкото може по-скоро.

Парламентарните избори бяха планирани за средата на февруари, главно по настояване на Нова демокрация, която е водеща партия според последните проучвания на общественото мнение.

Консерваторите се съгласиха да отложат датата, след като стана ясно, че Пападимос се нуждае от повече време за приключване на преговорите с ЕС и МВФ за втория спасителен кредит.

Предварителните проучвания показват, че в следващия гръцки парламент е възможно да влязат девет партии /в сегашния са пет/, но се подчертава, че спечелилата най-много гласове политическа сила няма да може да състави самостоятелно правителство. С най-големи шансове за победа е партията Нова демокрация. Твърди се, че е възможна следизборна коалиция на консерваторите със социалистите.

Вестниците коментират, че Брюксел нямало да позволи на гръцките политици да се втурнат в предизборната надпревара и да забравят за поетите от тях ангажименти по изпълнението на договореностите.

Изтъква се, че по тази причина в края на месеца в Атина се завръща тройката /ЕС, Европейската централна банка и МВФ/, тъй като има опасност за сетен път да бъде загубена инерцията и да бъде пропилян последният шанс, който е останал на Гърция, за да се справи с финансовите си проблеми.

Изданията информират още, че след успешната операция за участие на частните кредитори в преструктурирането на гръцкия дълг за днес еврогрупата (финансовите министри от еврозоната) е насрочила заседание, на което ще трябва да даде окончателното си одобрение за новото кредитно споразумение за Гърция, което ще открие пътя за отпускането на 130 млрд. евро.

Посочва се, че в четвъртък пък ще заседава Управителният съвет на МВФ, за да реши какъв ще е размерът на финансовата помощ за Гърция. Кристин Лагард предложи сумата от 28 млрд. евро за следващите четири години, отбелязва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase