Снимка: Netflix

Документална драма на Netflix, която изобразява кралица Клеопатра VII като чернокожа африканка, предизвика полемика в Египет. Стигна се до там, че адвокат е подал жалба, в която обвинява African Queens: Queen Cleopatra в нарушаване на медийните закони и цел да "изтрие египетската идентичност".

Топ археолози и историци също настояват, че Клеопатра е била „"светлокожа, а не чернокожа".

Но продуцентът защитава проекта си, като твърди, че "нейното наследство е силно обсъждано" и актрисата, която влиза в ролята на Клеопатра заяви: "Ако не ви харесва кастингът, не гледайте шоуто."

Адел Джеймс направи коментара в публикация в Twitter, включваща снимки на обидни коментари, сред които имаше и  расистки обиди.

Клеопатра е родена в египетския град Александрия през 69 г. пр. н. е. и става последната кралица от гръкоговоряща династия, основана от македонския генерал Птолемей на Александър Велики.Тя наследява баща си Птолемей XII през 51 г. пр. н. е. и управлява до смъртта си през 30 г. пр. н. е. След това Египет пада под римско владичество.

Самоличността на майката на Клеопатра не е известна и историците казват, че е възможно тя или която и да е друга предшественица от женски пол да е била местна египтянка или някъде от Африка.

Придружаващият уебсайт на Netflix Tudum съобщи през февруари, че изборът на Адел Джеймс, британска актриса от смесена раса, като Клеопатра в новата документална поредица е "намигване към вековния разговор за расата на владетелката".

Джейда Пинкет Смит, американската актриса и съпруга на Уил Смит, която е изпълнителен продуцент на документалния филм и разказвач, междувременно беше цитирана да казва: "Ние не виждаме или чуваме често истории за черни кралици и това беше наистина важно за мен, както и за дъщеря ми, и за моята общност да може да знае тези истории, защото има тонове от тях!"

Но когато трейлърът беше пуснат миналата седмица, много египтяни осъдиха изобразяването на Клеопатра.

Захи Хавас, виден египтолог и бивш министър на антиките, каза пред вестник al-Masry al-Youm: "Това е напълно фалшиво. Клеопатра е била гъркиня, което означава, че е била със светла кожа, а не чернокожа."

Хавас допълва, че единствените владетели на Египет, за които е известно, че са били чернокожи, са кушитските царе от 25-та династия (747-656 г. пр. н. е.).

"Netflix се опитва да провокира объркване, като разпространява неверни и измамни факти, че произходът на египетската цивилизация е цветнокож", добавя той и призова египтяните да заемат позиция срещу стрийминг гиганта.

В неделя адвокатът Махмуд ал Семари подаде жалба до прокурора с искане да предприеме "необходимите правни мерки" и да блокира достъпа до услугите на Netflix в Египет.

Той твърди, че поредицата включва визуални материали и съдържание, които нарушават медийните закони на Египет, и обвини Netflix, че се опитва да "насърчава афроцентричното мислене... което включва лозунги и писания, насочени към изкривяване и заличаване на египетската идентичност".

Преди три години плановете за филм за Клеопатра с участието на израелската актриса Гал Гадот предизвикаха разгорещен дебат в социалните медии, като някои хора настояваха вместо това ролята да отиде на арабска или африканска актриса.

Впоследствие Гадот защити решението за кастинга, като каза: "Търсихме македонска актриса, която да пасне на Клеопатра. Не открихме, затова аз бях готова да играя Клеопатра".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase