Победителката Поли Генова. Снимка: БTA

В зала 1 на НДК бе определена песента, която ще представи България на конкурса Евровизия 2011. Точно в 23:10 ч. в сряда композиторът Стефан Димитров, председател на Академия "Евровизия”, съобщи, че журито и публиката имат един и същ фаворит – песента „На инат”, изпълнена от Поли Генова.

Така Поли получи своя реванш, след като през 2009-а публиката я класира на второ място след Човека глас Красимир Аврамов.

Спектакълът бе предаван пряко по БНТ 1, БНТ Свят, както и в интернет сайта на конкурса. Водещите Мария Илиева (с червена рокля, подчертаваща пищната й гръд) и Орлин Павлов припомниха в началото правилата за гласуване.

Всеки зрител може да гласува с SMS (60 ст. с ДДС) за всяка песен, която пожелае (може и за всички), но само по веднъж от даден телефон. Гласуването чрез стационарен телефон не бе позволено. Гласовете на зрителите се събират с вота на журито, което бе оценило песните ден по-рано по време на генералната репетиция, и така се излъчва победителят.

Секунди преди да отвори плика с името на победителя Стефан Димитров коментира, че „тази година конкурсът е много демократичен”. Опарена от скандалите през годините този път БНТ реши да създаде Академия "Евровизия". В нея членуват представители на изпълнителите, композиторите, продуцентите, поетите, медиите с музикален профил и някои музикални училища. Академията трябваше да състави списък с певците, достойни да представят родината ни на конкурса.

Още по темата

Всичко изглеждаше замислено много добре, но Академията бе готова със „Списъка на Шиндлер” (както някои зевзеци го нарекоха) едва на 26 януари. Така се оказа, че музикантите имат само десетина дни, за да подготвят изпълнението си и да бъде записано видеото към него.

Това всъщност бе идеалното извинение за много от нашите авторитетни изпълнители, които, страхувайки се от скандали, дипломатично отказаха участие.

Когато най-накрая БНТ публикува списъка с финалистите, в него бе и поп-фолк звездата Преслава. Няколко часа по-късно обаче тя бе заменена от Пламена Петрова, позната от шоуто Music Idol. От държавната телевизия не обясниха и защо вместо 10 изпълнители, какъвто беше първоначалният план, в конкурса ще участват 23-ма.

Но да се върнем на концерта в НДК. Сякаш страхувайки се от нови крамоли, водещият Орлин Павлов призова „да се държим олимпийски”, а уточнението му, че „това е конкурс за песен, а не за група или певец” не бе потвърдено по никакъв начин през цялата вечер.

БНТ изписваше имената на композиторите и текстописците със съвсем дребни букви и само в началото на песента, но не и в края, както е прието. Преди изпълнението певците бяха представени с кратка видеовизитка. Тя винаги завършваше с монолог на едно червено диванче, където музикантите повтаряха еднотипни мантри колко са щастливи да участват в „Евровизия” и колко велик е този конкурс. Във въпросните видеовизитки композиторите и поетите не бяха представени по никакъв начин.

След като всички песни бяха представени, водещите ни подканиха многократно да гласуваме, а на екрана се въртяха кратки фрагменти от всяка песен. За да й е по-лесно, БНТ показваше кадрите, записани седмица по-рано, а не от изпълненията минути преди това. Така белите одежди на някои певци изведнъж станаха черни, сивата роза върху сърцето на Цветелина Чендова изчезна, а MONA замени нелепата „хористка” риза с много по-подходящата за нея Т-шъртка. Разбира се, това са дребни детайли и професионалистите в БНТ са над тях. Как ли се оправят режисьорите на Шампионска лига, които нямат възможност да запишат highlights още по време на тренировките на отборите, не знам.

В 22:38 ч. гласуването бе спряно. Започна прословутото обработване на резултатите, Мария Илиева сложи виолетова рокля с деколте до пъпа, а Орлин Павлов блесна в смокинг.

В 23:10 ч. се разбра, че Академията дава 12 точки на Поли Генова и 10 на Jerihon за песента „Smile”. Публиката пък класира на първите две места Поли Генова и „Fire In My Hair” на Милена Славова. Така с 24 точки „На инат” заслужи правото да ни представи в Дюселдорф на 12 май, когато е втората полуфинална вечер на “Евровизия”.

Няма да коментирам отделните песни, защото те са в съвсем различни жанрове и всеки има своя вкус, но като цяло концертът остави впечатлението за нещо скалъпено набързо. Колкото да се отбие номерът, а не да се популяризират музикантите, повечето от които почти непознати за широката публика.

Поздравления за стремежа да се избегнат скандалите чрез създаването на Академия, но според мен е много важно преди да се избере песен да се направи конкурс за ТЕЛЕВИЗИЯ, която да организира и покаже всичко това.

Защото, докато БНТ е абонирана за „Евровизия”, конкурсът за европейска песньовка ще си остане на соц ниво. Стандартите на работа в другите телевизии у нас са много по-високи, а и те едва ли ще организират концерт в часовете, когато половината зрители предпочитат да гледат как „Интер”, „Байерн” и „Манчестър Юнайтед” с Димитър Бербатов играят в Шампионската лига.

Иначе след една такава вечеринка човек се чувства като Mad Head. Използвам тези английски думи, защото точно по този начин се бе подписал сценаристът на концерта. Колко европейско и напредничаво! 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase