"Свети Франциск" от Караваджо. Снимка: БГНЕС
fallback

Човешките останки, открити в безименен гроб на гробището на стара тосканска църква през 1956 г., практически без съмнение принадлежат на известния художник от Ренесанса Микеланджело да Караваджо, смятат италиански учени.

Една година била необходима на учените, за да установят, че намерените кости принадлежат на човека, завършил земния си път през 1610 г. на възраст 38-40 г., съобщава ВВС.

Тези и редица други обстоятелства позволяват на учените почти с точност да твърдят, че в ръцете им са се оказали останките на великия майстор. Били проведени много химически анализи.

До 1956 г. останките на художника били положени в общ гроб, където в Средновековието били погребани още около 200 души. Сега те са пренесени в специална гробница.

Тайната на смъртта

Микеланджело да Караваджо влиза в историята на Възраждането като един от първите художници, започнали да работят в техниката киароскуро. Това е техника на драматично осветяване на отделни фигури на тъмен фон и се е смятала за революционна в артистичните кръгове на Средновековна Италия.

Обстоятелствата около смъртта на художника бяха обвити в мистерии в продължение на столетия. Според една от версиите той е бил убит заради прекалено свободните си религиозни възгледи. Според друга – той е бил покосен от малария. Трета версия предполага, че той е умрял на път за Рим, където е искал да измоли прошка от църквата за своя прекалено разпуснат начин на живот.

Но сега учените от четири италиански университета смятат, че Микеланджело да Караваджо е умрял от… слънчев удар. В този момент той е бил болен от сифилис и организмът му е бил много изтощен.

Според историците Караваджо действително е бил голям почитател на жените, размирник и инициатор на сбивания, след които често се е озовавал в килията.

Последните години от живота си Микеланджело Меризи (каквото е името на художника) е прекарал на юг в Италия, бягайки от правосъдието, тъй като по време на едно от сбиванията убил човек.

Най-голяма слава художникът придобива с работите си върху библейски сюжети, сред които „Жертвоприношението на Исак”, „Юдит обезглавява Олоферн”, „Каещата се Магдалена” и много други.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

хаха

преди 13 години

Ренесанс си е точно възраждане, от френски.

20

а

преди 13 години

Не е Възраждане, а Ренесанс. ***! Devil is in the details - от малките неща си проличава некадърността ви.

19

Анонимен

преди 13 години

И аз съм чувал за Караваджо от с."Долну Сусурлево"

fallback