Снимки: Twitter
fallback

Село Кепу в Индонезия напоследък страда от нашествия на духове. Мистериозно бели фигури изскачат срещу нищо неподозиращите пешеходци и после изчезват, сякаш в нищото.

Всъщност селото на остров Джава е наело цял отряд "духове", които да патрулират по улиците, надявайки се така да накара хората да останат в домовете си, далеч от коронавируса.

"Искахме да сме различни и да създадем ефект на възспиране, защото "поконг" са плашещи и зловещи", обяснява Анджар Панканинтяс. Поконг наричат духовете, обяснява той. Младежка група в селото координира действията си с полицията за неконвенционалната алтернатива, която следи за спазването на социалната дистранция.

"Поконг" са обикновено облечени с бели парцали, имат напудрени лица и очертани в черно очи. В индонезийския фолклор те представляват заклещените души на мъртвите.

Когато за първи път започнали да се появяват този месец, те имали обратен ефект. Вместо да си останат у дома, хората излезли да видят "шоуто".

Тогава обаче организаторите сменили тактиката и организират спонтанни "поконг" патрули. Доброволци играят ролята на духовете.

Президентът на Индонезия Йоко Видодо отказа да наложи блокада на страната, а вместо това призова хората да практикуват социална дистанция и да спазват висока лична хигиена.

Но страната е с висок ръст на смъртни случаи и някои общности решиха сами да вземат мерки.

"Жителите все още нямат идея как да спрат разпространението на COVID-19", обяснява пред Reuters ръководителят на селото Прияди. "Искат да живеят както обикновено, така че е много трудно за тях да следват инструкциите ад си стоят у дома", казва той.

Досега в Индонезия има 4241 доказани случаи на коронавирус и поне 373 загинали, а числата се покачват главоломно. Учени от Индонезийския университет смятат, че ако не се спазват мерките до мрай може да има 1,5 млн. случаи и 140 000 жертви.

Но в село Кепу свръхестествените мерки за сигурност сякаш работят. Селяните бързо бягат, щом видят духовете.

"Откакто поконг се появиха, родители и деца не напускат домовете си", обяснява жител на селото. И след вечерните молитви по улиците няма и жива душа. Освен духовете, разбира се.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Бойчев

преди 4 години

Въпросът с транскрипцията на географските наименования е доста сложен, и не му е тука мястото да бъде разрешаван.Ако ползваш атлас или карта с географски наименования на английски е нормално да прочетеш Ява като "Джава". ако знаеш английски , разбира се, и ако не си *** като нещастния коментатор с номер 9.

10

Бойчев

преди 4 години

Отлична статия от отлична журналистка!Днес Бг да публикува повече статии от този автор!Джава или Ява е заяждане на дребно, от дребнави и комплексирани душици.Които си умират да дават това което нямат-ум.

9

Анонимен

преди 4 години

"Ява" и "Почонг"

fallback