Снимка: Pixabay
Европейски зоолози откриха нови доказателства, че мъжете са програмирани от еволюцията да умират по-рано от жените. Резултатите от изследване показаха сходни различия в продължителността на живота у други 100 вида бозайници, живеещи в различни условия, предаде ТАСС, цитирана от БНР.
 
"Установихме, че самките сред бозайниците живеят средно 18,6 процента по-дълго от самците, като за половината от изследваните видове този показател надвишава 20 процента. Впечатляващо е, че различията не са свързани с по-голяма скорост на стареене при самците, а с по-малка смъртност сред представителките на нежния пол във всички възрастови групи", поясниха учените.
 
Според данни на Световната здравна организация средната продължителност на живота на човек днес е 72 години, като жените живеят по-дълго от мъжете. Международен изследователски екип под ръководството от Жан-Франсоа Льометр от университета в Лион, Франция, установил, че тази разлика в продължителността на живота не е уникална за човека особеност. Експерти отдавна са предполагали, че това е обща характеристика между повечето бозайници. Специалистите успели да стигнат до тези дании, след като комбинирали данни за продължителността на живота сред 100 вида бозайници, живеещи в 134 популации на различни места по света. 
 
Въпросната база данни дала възможност да се преценят продължителността на живота на самки и самци, рискът от смърт за тях и скоростта им на стареене в детството, зрялата и напредналата възраст. Самките сред почти всички видове бозайници живеят по-дълго от самците. Това е характерно за всички стадии от живота, а не само за напредналата възраст. Винаги има и изключения - самците сред летящите мишки живеят 20-30 процента по-дълго от самките. Това е характерно също за лемурите, зайците, морските свинчета.
 
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase