Снимка: Pixabay
fallback

Кучетата могат да преработват числата по подобен начин като хората, съобщи БТА. При изследване със скенер американски специалисти са доказали, че човекът и кучето използват слепоочно-теменния дял на мозъчната кора, за да броят.

Учените от университета "Еймъри" в Джорджия, САЩ, са успели да обучат кучета доброволно да влизат в скенер за функционална магнитно- резонансна томография без да се движат вътре, докато се записва невронният им отговор.

Тези резултати са още едно доказателство, че един и същ механизъм за бързо броене е поддържан при еволюцията на бозайниците.

За изследването от екипа в Джорджия са обучили 11 кучета от различни породи да стоят без да мърдат в скенер. След това е направен анализ кои зони в мозъка се осветяват в отговор на различен брой точки, които се показват на екран. Нито едно от кучетата не е било предварително обучено да преработва числена информация.

При осем от 11-те кучета е забелязана по-висока мозъчна активност в слепоочно-теменния дял на мозъчната кора при увеличаване или намаляване на броя на точките на екрана, вместо когато оставал същият. Слепоочно-теменният дял е частта от мозъка, която реагира на числа и броене и при хората.

"Изследването ни не само показва, че кучетата използват същата част от мозъка, за да преработват брой обекти като хората, но и че не е необходимо да бъдат обучавани да го правят. Разбирането на невронните механизми - при хората и при други видове, помага да си изясним как мозъците ни са еволюирали и как функционират сега", обясняват учените от университета в Джорджия, провели изследването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Гостенин

преди 4 години

Бе да си го кажем направо:Всякакъв вид животни са по-Интелегентни от Човека и незаслужено са пренебрегвани.Дайте свобода на животните.Човека да го ду...Докъде стигнахме? И има ли връщане към нормалното?

15

258

преди 4 години

До 258(Продължение) Дори по едно време беше забягнал с една приятелка на име Есмералда - абсолютно черна котка, а той абсолютно бял. След 20 дена битничество, той се завърна под прозореца мяукащ под прозореца. Бях добра прислуга на моето котаче.

14

258

преди 4 години

До кинологИмах котаче, което доживя до 20 години и 4 месеца в апартамент. Взех го само защото не можах да отхвърля жеста на семейството, което ми го предложи на два месеца. Много ми беше мъчно след като котачето отиде на небето, но и сега смятам, че не е честно спрямо едно домашно животно да го вземеш да живее в апартамент - било то куче или котка. В първите години на моя котак живеех в сграда на 1-ия етаж. Котачето просто обичаше да излиза навън. Дори по едно време беше "забягнал" с една

fallback