Снимка: pexels

Само защото смутито ви е съставено предимно от плодове и зеленчуци не означава, че то е полезно и здравословно. Дори зелените смутита могат да причинят покачване на теглото и кръвната захар. За да избегнете този ефект е много важно да внимавате какво и колко точно слагате в блендера.

Полезно ли е да се пие смути за закуска?

Полезно е, стига да са спазени стриктно пропорциите на съставките, които използвате. Балансираният състав на смутито, включващ протеини, въглехидрати, мазнини е от водещо значение. Ако пропорцията не е пресметната правилно, резултатът е наднормено тегло, а е възможно да се появят и други колебания в кръвните показатели.

Когато пиете смутита е много лесно да прекрачите допустимата граница на количеството хранителни вещества в него. Това е така, защото в чаша с пасирани плодове и зеленчуци, малко ядки или мляко, се съвместяват много повече въглехидрати, мазнини и протеини, отколкото ако изядете една ябълка и хапнете няколко бадема например. Концентрацията на веществата в смутито е значително повече, отколкото в продуктите в суровата им цялостна форма. Така рискът да приемете повече, отколкото е препоръчително, нараства.

Кои са грешките, които правят смутито не толкова полезно и които причиняват напълняване?

Смутито ви е прекалено голямо

Вкусната напитка ви кара да искате да си направите по-голямо количество, но това крие своите рискове. Неусетно надхвърляте допустимото количество калории в ежедневния си прием, което в добавка към останалите хранения изиграва лоша шега на талията ви.

Смутито ви има прекалено много съставки

В стремежа си да направите смутито си по-полезно, е възможно да прекалявате с количеството и разнообразието на съставките в него. Ако съвкупността от тях дава като краен резултат голямо число калории (в някои случаи неусетно можете да погълнете дори 600 калории само с една чаша!), това ще предизвика напълняване.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase