Снимка: Reuters
fallback

Слънцето не е имало нито едно петно през февруари - явление, което не е наблюдавано от 2008 г., съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на НАСА.

Oще по темата

Това не е причина за притеснения. Състоянието на звездата ни е сравнително спокойно, защото се приближава към фаза в цикъла, наричана слънчев минимум, пише БТА.

"Подобна пасивност не е само визуален спектакъл. Слънцето става малко по-мъждиво, дупките в короната стават по-стабилни, а силата на слънчевия вятър намалява" - обясни НАСА на сайта си.

"Отслабналият слънчев вятър от своя страна охлажда и свива земната външна атмосфера (термосфера) и съпротивлението на орбитиращите около Земята сателити намалява".

НАСА отдавна прогнозира, че Слънцето ще достигне минимума си през 2019 - 2020 г. Липсата на слънчеви петна през февруари е в унисон с тези очаквания.

Сондата "Паркър" на НАСА помага да бъдат опознати по-добре механизмите на слънчевата активност. Тя започна втората си обиколка около Слънцето през януари, а следващото й приближаване е насрочено за 4 април

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

....

преди 5 години

До АнонимеНТи колко точно си платил/а на НАСА за тази сонда (като данъкоплатец)?

9

Слънчев удар

преди 5 години

Ден за пране?

8

Анонимен

преди 5 години

Ами лошото е че това влияе върху живота и на земята а не само в космоса.Хора със здравословни проблеми най-силно усещат цикличностаЧувстват неразположение,главоболие,разсеяност дезорентирани са,потиснати са а някои и агресивни.През тези периоди и шофьорите трябва да са изключително внимателни,както и политиците.Повече почивка,по-малко активност на открито.А ако е възможно разходка,само надвечер.И за децата също.

fallback