Снимка: Pixabay

Като се навъртят годините, обикновено съжаляваме, ако сме останали с едно или с две деца. Учени от Северозападния университет в САЩ обаче твърдят, че многото наследници се отразяват зле на жената.

Наблюдават се признаци на ускорено клетъчно стареене при многодетните майки, съобщи Лента, цитирана от БТА. Резултатите от изследването се базира на около 1000 филипинки на възраст между 20 и 22 години.

Сто и две жени имали по две деца, 28 - по 3, докато 507 участнички никога не са били бременни, а останалите имали по едно дете. У участничките били изследвани биологични маркери на стареенето, като дължината на теломерите и епигенетичната възраст, т.е. количеството епигенетични изменения, които обикновено се увеличават с годините.

Оказало се, че всяко раждане на дете предизвиква клетъчни изменения, които се равняват на стареене със средно 0,5-2 години. Теломерите "остарели" с 0,34-3,67 години, а епигенетичната възраст се увеличила с 0,29-0,63 години.

При това ранната бременност оказва по-силно въздействие върху съкращаването на теломерите у жените, които забременели в тийнейджърска възраст.

Учените отбелязват, че по време на бременността епигенетичният статус на клетките не показва признаци на стареене. Това навежда на мисълта за съществуване на имунологични и физиологични промени при развитието на плода, които включват повишаване нивото на естрогена и изменения в състава на имунните клетки.

Естрогенът може да намали нивото на окислителния стрес и да защити теломерите от увреждания. Резултатите от изследването са качени на сайта MedicalXpress.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase