Снимка: Getty images/guliver photos

Връзките с многобройни партньори очевидно имат своето еволюционно предимство.

Изследване на биолози от университета на Лозана, Швейцария, показва, че мъжките плодови мушици, потомство на поколения моногамни бащи, демонстрират по-нисък интелект в сравнение с тези, чиито предшественици са се съревновавали за вниманието на повече женски, предаде ДПА.

Изследването представлява пряко експериментално доказателство за хипотезата, че съревнованието за потенциални партньори е основна задвижваща сила за еволюцията и поддържането на познавателните функции сред животинските
видове, съобщава БТА.

За целите на изследването биолозите от екипа са наложили стриктна моногамия на три популации от плодови мушици, чифтосвайки на случаен принцип девствени мъжки и женски екземпляри, поставени в стъкленици за два дни. Учените са наблюдавали над 100 поколения винарки.

Същевременно в три моногамни контролни популации специалистите са поставили в стъкленици групи от по пет мъжки и женски девствени екземпляра, които също са имали на разположение за чифтосване два дни.

След като са наблюдавали над 100 поколения, учените са сравнили поведението на чифтосване при моногамните и полигамните популации.

Биолозите са установили, че мъжките от моногамните популации се сдобиват с по-малко потомство в сравнение с тези от полигамните, по-трудно откриват женските, които вече са се чифтосали и не приемат ухажване, отнема им до 75 процента повече време, за да осъществят копулация и се "провалят" на тестове, чиято цел е да се научат да свързват определена миризма със заплаха.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase