Оказва се, че в Русия днес можеш да станеш помешчик. Не на хартия, купувайки си титлата, а истински, такъв, който си има земя и село към нея, пише руският вестник „Труд”.

Групата компании „Удача” (късмет, успех) има сензационен проект – да даде възможност на състоятелните граждани да си купуват села. „Нашето предложение е насочено към онези, които си мислят за семейно имение и за ролята си в историята”, казват от „Удача”.

В Интернет подробно е описано как красиво са си живели дворяните, правели са в именията си система от езерца, на поляните са поставяли статуи и беседки, имали са конюшни. А щастливите и благодарни селяни с пот на челото са орали земята.

Защо и днес човек да не си поживее в такава хармония с природата и обитателите на селата, а след това да остави имението си като наследство на потомците си? „Изпратете ни своята заявка. Направете първата стъпка към възраждането на съсловието на руските помешчици”, призовават от „Удача”.

Ръководителят на проекта Антон Рябинин казва, че площта на селата, които се предлагат за продажба, е от 2 до 7 хектара. В момента има избор между три района в Тверска област.

Предлагат се предимно безлюдни села или такива, където живеят по няколко старци. При желание от страна на клиента фирмата е готова да реши въпроса с преселването им при роднини в съседни села. Естествено, не насилствено, а само на доброволна основа.

А какво да се прави, ако старците се заинатят, вкопчат се в къщите, градините си. И съгласни ли са с това местните власти. Антон Рябинин уверява – клиентът няма за какво да се безпокои, той получава абсолютно законно право на собственост. Изданието обаче пита защо, ако всичко е толкова чисто и законно, не казват името на селата, които се предлагат за продажба. Може би се боят от гнева на наследниците. Или не искат да вкарват в беля местните чиновници, без чиито подписи такива сделки са невъзможни.

Опитът за възраждане на владенията на помешчиците е оригинална, но не е нова идея. В страната отдавна е сформирана класата на едрите земевладелци. Сред тях са и не малко известни лица. Например режисьорът Андрей Кончаловски има 3 000 хектара около село Нестеровка край Калуга. Това е земя на фалиралия колхоз.

Съдейки по преброяването на населението от 2002 г., тогава в страната е имало 13 000 села, в които не живеят хора, а сега по някои данни те са над 17 000.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase