Снимка: Outnow.ch

Да се ожени/омъжи за определен човек или да не го направи, може би е едно от най-важните решения в живота на всеки. Статистическите данни показват, че делът на разводите е приблизително между 40% и 50% за първия брак и около 60% за втория, което значи, че хората страдат от масова заблуда в това отношение.

Но дали проблемът не се крие в тяхното схващане за брака? Едно изследване разкрива, че някои от нашите най-разпространени идеи за брачната институция всъщност са погрешни. Ето и няколко мита за брака, на които може би вярвате:

1. Съжителството преди брака е гаранция за стабилен брак

Успешното съжителство преди брака изобщо не е гаранция след това за съпружеско блаженство. Това, че двама души са живели заедно, преди да се оженят, не значи, че след това нещата няма начин да се объркат. Всичко зависи от техните идеи за това какво трябва да представлява бракът. Тези концепции обикновено се оформят и възпитават още в детството и за тях са „виновни” до голяма степен нашите родители. Личните очаквания също са важни. Все пак съжителството няма и да навреди.

2. Споровете са нещо нормално и здравословно

Краткият отговор е, че зависи не само от това, за което спорим, но по-важното е как точно спорим и колко често. В проблемни бракове причината обикновено се приписва на другия съпруг заради неговия или нейния егоцентризъм, повърхностното отношение и други подобни. В по-щастливите и стабилни бракове съпрузите са склонни да сведат до минимум негативните разговори и да обвиняват за тях външни причини.

Избягвайте, когато се карате с половинката си да използвате груба критика (с фокус върху личността на съпруга ви), презрение, отбранителност, прекалена пасивност, пренебрежение и самодоволство. Опитайте се споровете ви да преминават като дискусия.

Останалите митове може да прочетете в Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase