Ким Чен Ун. Снимка: архив, Reuters

САЩ предупреждават, че Северна Корея "си проси война", и настояват Китай и другите членове на Съвета за сигурност на ООН да спрат доставките на петрол и други горива за КНДР, пише в. "Ню Йорк таймс".

Тези усилия, описвани от американски служители като последен най-добър шанс за уреждане на безизходицата със Северна Корея чрез санкции, а не по военен път, идват в момент, когато южнокорейски представители казват, че са установили доказателства, че КНДР може да подготвя ново изпитание, вероятно на междуконтинентална балистична ракета.

Този опит, който би бил трети за Северна Корея за един месец, може да е замислен да съвпадне с годишнината от основаването на КНДР от Ким Ир Сен - дядото на сегашния лидер Ким Чен Ун.

Още по темата

Призивът за спиране на доставките на горива, който се очаква да бъде част от проекторезолюция, която САЩ започват да обсъждат с другите членове на Съвета за сигурност на ООН, беше отправен, след като Северна Корея извърши най-мощния си ядрен опит досега.

Съвсем не е ясно, че Китай ще е готов да приеме идеята за спиране на доставките на горива за КНДР, което е доста агресивна стъпка. Около 90 процента от търговията на Северна Корея и почти целият й внос на енергийни доставки идват от Китай.

Китай, който засилва търговията си със Северна Корея през последните 12 месеца, отдавна се страхува, че спиране на петролните доставки може да доведе до падане на режима в Пхенян. Според Пекин това само би поканило Южна Корея да установи контрол върху Севера и би поставило американски съюзник на китайската граница, отбелязва американското издание.

Решението на САЩ да настояват в ООН за нови санкции срещу Северна Корея идва въпреки все по-острите предупреждения на Белия дом, че активно обмисля военни варианти, ако Пхенян заплашва Америка или договорните й съюзници в региона, коментира британският в. "Файненшъл таймс".

Военното напрежение още повече се засили, след като Южна Корея проведе учение, симулиращо нападение срещу севернокорейски полигон за ядрени опити, а разузнаването й предупреди, че КНДР, изглежда, се готви да изстреля нова междуконтинентална балистична ракета.

Въпреки дрънкането на оръжие решението на САЩ да се обърнат към ООН свидетелства за ограничените възможности на американския президент Доналд Тръмп в момент, когато той обмисля как да отговори на нарастващия политически натиск у дома за предприемане на по-решителни действия.

Освен военни планове САЩ разработват и нови едностранни санкции. Очаква се основните мишени да бъдат китайски банки и други компании, които имат бизнес във или със Северна Корея, посочва "Файненшъл таймс".

Всички страни в севернокорейската криза са съгласни, че няма добри варианти. Санкциите имат ограничено въздействие, освен ако не бъде наложено петролно ембарго - в такъв случай КНДР ще затъне в хаос, а Китай е против подобно развитие. Евентуално военно нападение вероятно ще доведе до ответни действия и значителни жертви, много по-големи от тези в Хирошима. Третата възможност - връщане към дипломацията - също не предлага особени перспективи.

Северна Корея отхвърли предложение за преговори с южнокорейския външен министър, а на форума на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) в Манила в началото на миналия месец нямаше среща между ръководителите на американската и севернокорейската дипломация, пише британският в. "Гардиън".

Има опасност преговорите при сегашната ситуация да бъдат сметнати за награда за множеството нарушения на договора за неразпространение на ядрените оръжия. Много американски дипломати са на мнение, че миналите преговори не само са се провалили, но са били използвани като прикритие или дори са предоставили стимул на КНДР да изгражда своя ядрен арсенал.

Шестстранните преговори между Северна Корея, Китай, САЩ, Япония, Русия и Южна Корея бяха започнати от бившия американски президент Джордж У. Буш през 2003 г. и от тях се проведоха шест кръга, но според цитираните американски дипломати преговорите не са постигнали правилната комбинация от награди и наказания, които да убедят Пхенян да спре ядрената си програма.

Единствената алтернатива е да се приеме, че Северна Корея ще има ядрени оръжия и балистични ракети, но да се ограничи тяхната стратегическа полза, изтъква изданието.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase