Снимка: Reuters

Руският президент Владимир Путин засега не планира работна визита в Крим, който тази седмица отбелязва първата годишнина от присъединяването към Руската федерация, предаде ТАСС, като се позова на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. Когато има план за такова пътуване, Кремъл ще съобщи на медиите, каза Песков.

Още по темата
Същевременно днес Крим започна да празнува първата годишнина от "завръщането" на полуострова в лоното на Русия, отбелязва Франс прес.

Парад на автомобили по улиците на Севастопол, концерти, заря - това са само част от проявите, с които жителите на Крим отбелязват годишнината.

На 16 март преди една година 97 процента от жителите на Крим, с преобладаващо рускоезично население, подкрепиха на референдум присъединяването към Русия. Референдумът беше определен от Запада като незаконен и беше приветстван от Русия.

На 18 март 2014 г. Крим, предложена на Украйна от съветския лидер Никита Хрушчов през 1954 г. по времето, когато Русия и Украйна бяха част от СССР, беше анексиран към Русия, след като руският президент Владимир Путин подписа указ за интегриране на Крим към Русия, припомня Франс прес.

По-рано днес ЕС потвърди позицията си отпреди година, че смята референдума в Крим за незаконен и анексирането на полуострова към Русия също за незаконно. ЕС изрази също така безпокойство от "нарастващата милитаризация" в Крим, допълва Франс прес.

Това анексиране подхрани аспирациите за отцепване на проруските сепаратисти в източния украински район Донбас. Там започна въоръжени конфликт, който по последни данни е отнел живота на 6000 души.

Година след референдума в Крим международните организации критикуват силно нарушенията на правата на човека там, а Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа изразява безпокойство от продължаващата "репресия" на независимите медии. Крим, който зависи от Украйна за водата и електричеството си, не разполага с никаква сухопътна връзка с Русия и има проблеми със снабдяването на хранителни продукти. До Русия жителите на Крим сега стигат само с ферибот, когато времето го позволи. Въпреки това 82 процента от кримчаните подкрепят присъединяването към Русия, според украинско социологическо допитване от февруари. И ако някои, преди всичко младите жители на Крим и татарите в Крим, които са силни противници на анексирането, отказват да говорят за своята настоящата ситуация пред западни медии, защото се страхуват от репресии, много други жители на полуострова предпочитат да вярват в златното бъдеще на Крим.

По повод годишнината председателят на кримския парламент Владимир Константинов разпространи вчера изявление, в което подчертава, че "ние заедно с Велика Русия градим нов Крим". "Никакви санкции, никакви заплахи, никакъв шантаж или лъжа на враговете ни няма да накарат жителите на Крим да се откажат от избора си. Руски Крим ще просперира и ще задоволява сам нуждите си", подчертава Константинов.

Премиерът на Крим Сергей Аксьонов заяви пък днес, че Крим е щял да познае същата съдба на Източна Украйна, ако не беше присъединен към Русия. "С Украйна при нас щеше да има война и кръв, а с Русия имаме стабилност и мир", заяви Аксьонов.

Днес по повод първата годишнина от референдума, в Севастопол, който е най-големият град в Крим и където се намира руският Черноморски флот, са организирани празничен автомобилен парад и концерт на централния площад. Тържества са предвидени и в Симферопол, административната столица на Крим. Тържества, концерти и митинги по повод присъединяването ще има в Крим до сряда. Сряда е обявен и за неработен ден там.

В Москва ще бъде организиран в сряда голям концерт на две крачки от Кремъл под наслова: Ние всички сме заедно. Година след референдума в Крим руските власти, които на първо време отхвърляха обвиненията на Киев и на Запада за тяхната роля в организирането на референдума, днес са по-сговорчиви. Руският президент Владимир Путин, който вече призна, че отрядът от командоси, поели контрола върху парламента на Крим на 27 февруари 2014 г., е бил съставен от руски военни, разказа, че Русия е разположила на полуострова мощни ракетни батареи за крайбрежна защита. Това признание Путин направи в документален филм, излъчен в неделя вечерта по руската държавна телевизия.

"Трябваше да засилим нашето военно присъствие в Крим, за да може броят на нашите военни да позволи създаването на подходящи условия за организирането на референдум", добавя Путин във филма.

Преди година анексирането на Крим беше приветствано в Русия, където много хора смятаха за грешка административното присъединяване на полуострова към Украйна от Хрушчов през 1954 г. Това анексиране позволи на Путин да продължи да се радва на рекордно голяма обществена подкрепа, близка до 90 процента, според неотдавнашни допитвания.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase