Снимка: Ройтерс

Как само се променят времената. На 31 януари 1990 г. в самото сърце на Москва се скупчват на опашка 30 000 руснаци и чакат с часове, за да се сдобият с бургер на McDonald's на площад „Пушкин“. На този ден веригата за бързо хранене открива първия си филиал в Русия. През юни оттам минава Борис Елцин, а скоро след това зазвучава и "Wind of change" на Scorpions.

В една топла августовска сутрин през 2014 г. неколцина руснаци разтърсват затворените стъклени врати. Тогава те забелязват един печат на органа за защита на правата на потребителите „Роспотребнадзор“.

„Може би не сте от тук?“, пита ги минаващ пенсионер. Четири клона на американската верига в Москва бяха временно закрити от инспекцията за храните - официално заради хигиенни причини.

Но според материал на германската икономическа телевизия N-Tv в решението се крие нещо много повече.

Всеки, който някога е виждал тоалетните в болниците в руската провинция, може да се досети, че това твърдение е доста невероятно. Стъпката е по-скоро в отговор на наложените санкции от страна на Запада. Така смята и минаващият пенсионер: „Какво да правим – ние сме във война“.

Хигиената и проверките за безопасност в Русия са популярни средства на бюрокрацията, за да се упражнява натиск. Сега обаче те вече са инструмент на външната политика. Така например още преди обширните ограничения върху вноса на продукти с произход от САЩ и ЕС правителството забрани внос на редица западни продукти, но това винаги бе мотивирано със загрижеността за здравето и без никаква връзка с финансови и търговски санкции. 

Фактът, че Кремъл сега взе под прицел McDonalds's, е свързан преди всичко със символистичната мощ на концерна. Веригата за бързо хранене, подобно на Coca-Cola, е символ за американския начин на живот. Стъпката вероятно е свързана с факта, че групата затвори своите клонове в Крим, след като Русия анексира черноморския полуостров.

Малко по-късно десният популист Владимир Жириновски поиска McDonald's да бъде изгонена от Русия. „Много добре, че McDonald's затвори своите заведения в Крим", казва председателят на Либерално-демократическата партия, цитиран от руската агенция РИА Новости. McDonald's следва да бъдат изгонени „възможно най-бързо".

До там все още не се е стигнало. Но на фона на напрежението предвид конфликта с Украйна сега всеки един от над 400 обекта в страната следва да бъде проверен.

За McDonald's това е неприятно не с оглед на имиджа. Русия е един от най-важните външни пазари за групата, за McDonald's тук работят около 37 000 души. Приходите от продажби през миналата година възлизат на еквивалента на 1,3 млрд. евро. Всеки ден един милион души минават през руските заведения на McDonald's. Клонът на площад „Пушкин“ е най-посещаваният в света, тук работят над 300 души. 

В Русия, за разлика от другите чужди пазари, компанията сама оперира обектите си, а не чрез франчайз. Продуктите за своите храни веригата получава почти без изключение от местни производители.

Руският орган за безопасността на храните още в края на юли изрази съмнения за няколко продукта на веригата и обяви, че ще забрани продажбата им. Според властите по онова време при проверка в ресторанти на McDonald's в град Велики Новгород в салата и сандвичи са намерени бактерии. Освен това при няколко продукта, като чийзбургер например, информацията за хранителната стойност не била коректна. McDonald's обяви, че ще разгледа оплакванията на органа. Основен приоритет на компанията е "да предоставяме безопасни качествени продукти", пишеше в съобщението на веригата.

При засега временното закриване на обекти обаче става дума за нещо повече от обикновена символична политика. През април президентът Владимир Путин заяви, че Русия се нуждае от собствена верига за бързо хранене. Тя трябва да бъде алтернатива на McDonald's и да предлага традиционни ястия от различни региони на Русия. Със забраната за внос на западните храни се преследва подобна цел: става дума и за това чуждестранните продукти да бъдат заменени чрез местни.

Поне засега Burger King изглежда в безопасност. Това може би се дължи и на факта, че руското поделение е наполовина собственост на държавната банка VTB - втората по големина финансова институция в страната.

За сметка на това руските власти вече имат следваща цел - Jack Daniels. Обвинението гласи, че уискито съдържа вещество, което е използвано също и за отрова за насекоми. 

Повече подобни новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase