Основателят на Уикилийкс Джулиан Асандж заяви, че президентът на САЩ Барак Обама е излъгал в речта си за
предложени реформи на разузнаването и че трябва да се срамува, че е предложил толкова малко, предаде ДПА.

"Чухме много лъжи в тази реч", заяви Асандж пред CNN и цитира твърдението на Обама, че Агенцията за национална сигурност никога не е злоупотребявала с информацията, събрана чрез електронно следене.

"Мисля, че е смущаващо за един държавен глава да говори 45 минути и да не каже почти нищо", добави Асандж. Той отбеляза, че бившият сътрудник на АНС Едуард Сноудън, който разкри поверителна информация за агенцията, "много ще се радва", след като накара днес президента на САЩ да говори по тези въпроси.

По-рано през деня президентът на САЩ Барак Обама обяви забрана на шпионажа срещу лидерите на близки приятелски и съюзнически страни, освен при изключителни обстоятелства, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Бях много ясен пред разузнавателната общност. Освен ако не е заложена националната ни сигурност, няма да шпионираме комуникациите на лидерите на нашите близки съюзници и на нашите приятели", заяви той в речта си по повод реформата на правителствените разузнавателни операции.

Обама обеща на лидерите, че ако иска да научи какво мислят, ще използва телефона, а не разузнавателни данни, предаде Асошиейтед прес.

В същото време Агенцията за национална сигурност и други специални служби ще продължат събирането на разузнавателна информация в интерес на националната сигурност и външната политика на страната. САЩ бяха принудени да преразгледат програмите си след разкриването на информация пред медиите от бившия служител на АНС Едуард Сноудън.

Преди речта си в Министерството на правосъдието Обама подписа указ, предвиждащ редица стъпки за ограничаване на дейността на АНС и защита на неприкосновеността на личния живот на американските граждани. Събирането на разузнавателна информация с електронни средства ще се провежда при стриктно  спазване на американските закони за борба с чужди разузнавания, тероризма, разпространението на оръжия за масово унищожение и организираната престъпност. Достъпът до данните ще се разрешава с решение на специален съд.

Не се разрешава събирането на такава информация за дисиденти или с цел икономически шпионаж. Освен това се ограничаване на събирането на данни за телефонните обаждания на американците, за която правителството беше подложено на най-сериозна критика.

Обама заяви, че програмата ще бъде прекратена "такава, каквато е", предаде Асошиейтед прес. Според него служителите на разузнаването не са злоупотребявали съзнателно с програмата, за да нарушават тайната на личния живот.

Той обаче предупреди, че САЩ не могат "едностранно да обезоръжат разузнавателните си агенции". "Ние знаем, че разузнавателните служби на други страни - някои от които се преструват на изненадани от разкритията на Сноудън - постоянно опитват да проникнат в мрежите на нашето правителство и частния сектор".

Според Обама САЩ трябва да отговарят на по-висок стандарт.

"Никой не очаква Китай да проведе открит дебат за разузнавателните си програми или Русия да вземе предвид правото на личен живот на гражданите", заяви той.

Президентът на САЩ обаче порица разкриването на програмите за събиране на информация от страна на бившия служител на АНС Едуард Сноудън.

"Сигурността на нашата страна зависи отчасти от верността на тези, на които са поверени тайните на страната", заяви Обама. "Ако всеки, който възразява против правителствената политика, може да вземе нещата в свои ръце и публично да разкрие поверителна информация, ние никога няма да можем да гарантираме сигурността на нашия народ, нито да водим външна политика".

За оценката на причинените щети може да са необходими години, подчерта президентът, цитиран от Франс прес. Според него сензационният начин, по който са извършени разкритията, е позволил на враговете на САЩ да получат информация за методите на разузнаването. Това може да има дългосрочни последствия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase