Снимка: Reuters

В момента с електронни гривни у нас се следят 11 затворници. Това каза днес по време на кръгла маса във Варна Валентина Караганова, ръководител на проект за засилване прилагането на пробационните мерки в съответствие с евростандартите, изпълняван от ГД "Изпълнение на наказанията".

Финансирането на проекта е осигурено от Норвежкия финансов механизъм.

Още по темата
По думите на Караганова шестима от задържаните са от Варна, предстои в Шумен да се направи експеримент не с електронна гривна, а с GPS.

До август 2015 година има вероятност 180 условно предсрочно освободени за добро поведение затворници в страната да бъдат поставени под електронно наблюдение, каза още ръководителят на проекта, цитирана от БТА.

Колкото повече хора са включени в системата за електронно наблюдение, толкова по-евтини са устройствата, обясни Караганова. Направените изчисления сочат, че ако бъдат обхванати 650 души, наблюдението струва по около 5,80 лева месечно за всеки от тях. За сравнение, издръжката на един затворник е около 700 лева на месец, посочи Караганова.

Началникът на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" Росен Желязков съобщи, че в момента надзорно-охранителният състав в страната е близо 4600 души, а лишените от свобода са 9 хиляди.

По думите му най-пренаселен е затворът в Бургас. Желязков посочи, че вече има решение живеещите в Ямболско, които трябва да бъдат лишени от свобода, да бъдат пренасочвани към други райони, което ще облекчи ситуацията в южния крайморски град.

Желязков каза още, че с най-добри условия са затворите в Сливен, Стара Загора и Враца. По думите му вече се работи по проект, чиято цел е общежитието в село Разделна, Варненско, да стане от закрит трип.

То ще бъде за около 300 души, като идеята е да се подобри ситуацията във Варненския затвор. Проектът е на стойност близо 1 милион евро, каза Желязков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase