Снимка: NASA/Tony Gray

В Космическия център „Кенеди“ в щата Флорида започна обратното броене на времето до старта на последната мисия на совалката „Дискавъри“, пише ВВС.

Пускането на совалката, която ще достави на МКС модул за американската лаборатория и робота андроид Робонавт Втори (Robonaut 2), е насрочено за сряда.

Още по темата
Последният старт на „Дискавъри“ се отлага вече два пъти заради теч на гориво и технически неуредици. Според прогнозата в района на космодрума в сряда се очаква добро време.

Точка в програмата на совалките ще постави „Индевър“, който трябва да се отправи в Космоса на 26 февруари 2011 г.

За първи път „Дискавъри“ стартира на 30 август 1984 г. Совалката е кръстена на един от двата кораба, с които Джеймс Кук е открил Хавайските острови. „Дискавъри“ извежда в Космоса телескопа Hubble. Общо за 26 години служба совалката е изпълнила 38 мисии и е прелетяла над 200 млн. километра.

След като корабът, който има най-много летателни часове сред другите совалки, се върне на Земята, той ще бъде изложен в Националния авиокосмически музей във Вашингтон.

„Атлантис“ също ще се окаже в музея, но засега тя ще се използва като авариен кораб в случай на евакуация на астронавтите по време на двете оставащи експедиции.

Съкращаването на програмата на совалките увеличава разходите на НАСА за наеми на руски товарни кораби „Союз“. Така през април 2010 г., скоро преди приключване на програмата на совалката „Атлантис“, НАСА и Роскосмос подписаха договор за използването на четири руски кораба „Союз“ през 2013 и 2014 г.

Стойността на полета на всеки от тях е $55,8 млн. По-рано САЩ плащаха на Русия около $26,3 млн. за доставката на един астронавт в орбита.

Тогава официален представител на НАСА заяви, че цената расте във връзка с това, че Русия трябва да построи нови кораби за допълнителни полети.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase