Снимка: Булфото, архив

В страната 884 са язовирите, които се нуждаят от ремонт, като 450 от тях се нуждаят от спешен, отчете шефът на  Държавната агенция по метрологичен и технически надзор Петър Горновски.

Той уточни, че  въпросните язовири не са опасни, но имат компроментирани съоръжения.

Още по темата

"Има проблеми с преливници, с изпускателни кранове. Това означава, че ако има приливна вълна, съоръжението на този язовир не може да действа, т.е. може да се случи по-сериозно бедствие вследствие разрушаване на стената. Затова тези язовири по най-бързия начин трябва да бъдат ремонтирани", посочи Горновски.

Предписанията за ремонтите и актовете са насочени към собствениците.

Горновски добави още, че новото търговско дружество "Държавна консолидационна компания" разполага с ресурс от 500 милиона лева, с които трябва да организира обследване, заснемане и ремонт на тези язовири.

До 3 октомври е срокът за подаване на заявления от общините за прехвърляне собствеността на язовирите на държавното предприятие. Досега това е направено на 60-70%.

Председателят на Агенцията поясни, че предстои класификация на всички язовири в страната, според обема и опасността.

Те са общо 6800, но след приключване на предприетите проверки се очаква броят им да достигне 7000, тъй като има още малки водоеми, които тепърва се установяват.

До момента в информационната система на Агенцията са регистрирани едва 1500 от тях.

Проблем създава липсата на документация, която се изисква при регистрацията им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase