Снимка: Булфото, ахрив

Над 50 хиляди селяни са станали граждани, след като населеното им място си е сменило статута.

Това показва справка за извършените административно-териториални промени, станали у нас от 2000 до 2014 г., съобщава "Телеграф".

През този период общо 16 села са обявени за градове. Според закона, едно от изискванията село да получи статут на град е да има поне 3500 жители. За курортните населени места е достатъчно този брой да е 1000.

Промените за цялия период на територията на цялата страна са около 90. Това означава, че за да бъде актуална държавната ни карта, тя трябва да бъде променяна средно на два месеца.

Най-честите корекции по нея са свързани с отделяна не едно или повече населени места от една община и присъединяването им към съседна.

На второ място по брой промени е заличаването на села. За последните години от картата са изчезнали повече от 20 селища. За сметка на това пък са възстановени едва три заличени населени места и още три са новосъздадени. Не са много мераклиите да се отделят като самостоятелна община.

Само три селища са успели да изпълнят всички изисквания за това. Сред тях са Сопот и село Анево през 2003 г. През 2001 г. Куклен заедно с още пет села се отделят от община Родопи и се обособяват като самостоятелна.

Чак пет години по-късно общинският център Куклен става град. Третата нова община е от миналата година - Сърница, която избра миналата седмица свой временен кмет до местните избори през есента.

Последната промяна, касаеща родопското населено място, датира от 2003 г., когато Сърница престава да бъде село, за да се причисли към градовете във Велинград.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase