Снимка: Булфото, архив

С участието на президента Росен Плевнелиев и на министър-председателя проф. Георги Близнашки тази вечер в националния парк-музей "Самуилова крепост" край петричкото село Ключ се състояха заключителните събития от националната кампания за отбелязване на 1000 години от смъртта на българския цар Самуил.

По този повод тук бяха дошли министри, представители на различни институции, на политически и обществени организации, ръководители на Благоевградска област и на Петричка община, много граждани.

Историческият спектакъл "Неослепена памет" възкреси спомена за драматичните събития отпреди хилядолетие. През юли 1014 г. цар Самуил губи битката с византийския император Василий Втори в планината Беласица. Хиляди пленени български воини са ослепени, като на всеки сто е оставен по един едноок за водач. Сърцето на българския владетел не издържа при страшната гледка на ослепената войска с жестоко осакатените мъже и той умира през октомври същата година.

Край Самуилова крепост тази вечер бе отслужена заупокойна служба в памет на приснопаметния цар Самуил с участието на Негово светейшество българския патриарх Неофит и митрополити от Светия синод на Българската православна църква.

Отбелязването на 1000-годишнината от управлението на великия български цар продължи с тържествена заря-проверка. Държавният глава Росен Плевнелиев прие почетния строй на представителни части на Българската армия и произнесе слово за делото на Самуил.

"Цар Самуил превърна интересите на страната и народа си в свой личен дълг. В неговия пример, в делото на именитите му военачалници и на обикновените български воини, винаги ще преоткриваме как се води битка за България, как до последно се отстоява независимостта и честта на българите", заяви Плевнелиев.

Президентът посочи, че ако отново обръщаме поглед към онази епоха, ако издигаме паметници, правим филми и пишем книги, то не е за да разпалваме отминали политически страсти или да се надпреварваме по балканско величие.

"Целим преди всичко да почерпим от решителността, мъдростта и енергията на този забележителен държавник. Истинският паметник не се издига от тонове мрамор и бронз. Той намира своето място в душите и сърцата", допълни Росен Плевнелиев.

Президентът припомни, че най-красноречивото обяснение за смисъла на каузата на цар Самуил и на неговите приемници е в Битолския надпис на неговия племенник - цар Иван Владислав, в който последният владетел на Първото българско царство заявява, че е "българин родом", "самодържец български" и строи крепост "за убежище и за спасение, и за живота на българите".

Държавният глава подчерта, че в многовековната история на българската държава са записани редица съдбоносни решения, победи и загуби на бойното поле и дипломатическата маса.

"Горд съм, че на 6 октомври в Солун имах възможността да отдам като държавен глава почит пред тленните останки на този велик владетел на Средновековна България. По молба на българската държава тленните останки на цар Самуил бяха изложени за поклонение по повод 1000-годишнината от неговата кончина", заяви президентът и благодари на Гърция за този исторически жест.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase