Снимка: Булфото

България все още е първенец по енергийна неефективност, констатира в интервю за "Сега" Георги Базаджиев, председател на комитета за устойчиво развитие на българската асоциация "Природен газ".

Няколко фактора влияят пряко на големия разход на енергия. На първо място това е ниската ефективност на преобразуване на първичната енергия в крайна. Около 50 на сто от първичните енергийните ресурси, които използва българската икономика, отиват за преобразуване в електроенергия.

Това е една от причините България да е на първо място по енергоемкост. Заслугата за това е ниската ефективност на генериращите мощности, основани на въглища, уточнява Базаджиев.

Според заглавие на "Сега", "Американският реактор за "Козлодуй" може да излезе по-скъп от "Белене".

"Това е първата реална перспектива за сериозна диверсификация в българската енергетика. До този момент единствените неруски източници на енергия в България, които под някаква форма ни осигуряват няколко процента независимост, са българските въглища и скромните запаси газ от Галата. Всички други източници са от Русия. Така че 7-и блок, с най-модерната технология като AP 1000, е стъпка в правилна посока, която в някаква степен ще ни придвижи и технологично напред и ще защити националния ни интерес", смята Капон.

Депутатът от левицата Румен Овчаров контрира, че най-евтиното и ефективно решение, което е възможно, е въвеждането в експлоатация на III и тV блок в АЕЦ "Козлодуй".

"Спирането на блоковете беше изключително политическо поради запис от срещата на Г-7 от 1992 г., че тези реактори при тогавашните условия не може да бъдат доведени до приемливи нива на безопасност на разумна цена. Още повече, че част от мерките бяха изпълнени. Знам, че има договор с ЕС, знам, че ще бъде трудно, но с подкрепата на ядрените държави в Европа си струва да опитаме. Връщането им би струвало десетки пъти по-евтино, отколкото изграждането на един нов блок.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase