Снимка: Булфото, ахрив

"Зона 4 – около храма "Александър Невски", вероятно е най-значимата зона в София, защото в нея са включени два от големите площада, най-значимите образци на архитектурата, над 40 паметника", обясни авторът на проекта за новия облик на тази зона арх. Иво Пантелеев.

"Много важно в намеренията ни е зелената система, както и нощното осветление", отбеляза той пред bTV.

Според него, за да няма злоупотреби и да се избегне обновените места след няколко месеца да бъдат с напукани плочки и течове, техниката на полагане и качеството на материалите трябва да бъдат описани в обществените поръчки.

Ще бъдат разширени и пешеходните зони. Според Пантелеев, подобряването на градския транспорт, както и ринговете за извеждане движението е начин да се отворят повече пешеходни пространства. Това означава и че няма да има задръствания, ако се създадат повече такива пространства.

"Присъединявам се към мнението, че центърът трябва да се освободи максимално от коли", това каза и арх. Стефан Добрев, който е автор на Зона 1 - Перловска река.

Той коментира критиките, които провокира проектът му, като обясни, че планираното разширяване на платната на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" няма да засегне много от дърветата, покрай булеварда, както се опасяват природозащитници.

"Има няколко дървета, които са засегнати, но имаме технологии, с които да бъдат преместени", коментира той, като увери, че става въпрос за около 14 дървета. Освен това мястото ще изглежда като на плановете на проекта само след две години", допълни арх. Добрев.

Проектът на архитектите предвижда централната част да заприлича на централната алея на Амстердам.

През май трябва да са готови окончателните проекти, с които общината ще кандидатства по ОП "Региони в растеж". Идеята е след 2 години сърцето на София да е изцяло модернизирано. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase