Снимка: Fred Espenak/NASA

На 15 срещу 16 юни ще наблюдаваме първото лунно затъмнение за тази година. Тогава Луната ще се намира в съзвездието Змиеносец, около 7 градуса западно от мъглявината Лагуна, намираща се по посока на съзвездието Стрелец.

Рядкото астрономическо явление ще започне на 15 юни в 21,22 ч., като пълната фаза на затъмнението ще трае 100 минути и ще продължи от 22,22 ч. до 0,02 ч. Моментът на най-голямата фаза ще настъпи в 23,12 ч., а затъмнението ще завърши в 1,02 ч. на 16 юни 2011 г., когато Луната ще излезе от сянката на Земята.

Пълните лунни затъмнения се наблюдават по време на пълнолуния, когато Луната, Земята и Слънцето са наредени точно на една права линия, при което Луната навлиза в земната сянка.

Астрономическият център и Студентското астрономическо общество (САО) на Шуменския университет, с председател Сунай Ибрямов, при ясно небе ще осигурят свободен достъп до телескопите на Астрономическия център за всички ученици, студенти и граждани, желаещи да наблюдават затъмнението.

За всички любители на астрономията и на звездното небе Астрономическият център, намиращ се на покрива на Корпус 3 на Шуменския университет ще бъде отворен от 21,00 ч. на 15 юни до 1,00 ч. на 16 юни за наблюдение на интересното астрономическо явление.

Цялото затъмнение ще се вижда от източната половина на Африка, Близкия изток, Централна Азия и Западна Австралия. Началото на затъмнението ще се вижда от Европа, Африка, Азия (без крайните североизточни части), Австралия, Океания, Антарктида, южните части на Атлантическия океан, Индийския океан, част от Тихия и Южния полярен океан.

А краят на затъмнението ще се вижда от Южна Америка, Европа, Африка, западните и централните части на Азия, западната половина на Австралия, Антарктида, източната половина на Атлантическия океан и Южния полярен океан.

Последното лунно затъмнение бе наблюдавано на 21 декември 2010 г., а следващото затъмнение г. ще бъде на 10 декември 2011 година.

Лунните затъмнения могат да се наблюдават с невъоръжено око или с инструменти – като бинокъл, далекогледна тръба и телескоп, без да се използват предпазни средства.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase