Американски астрономи оповестиха, че са открили нов тип свръхнови - много ярки звездни експлозии, които позволяват да се надзърне далеч в космическото пространство и назад във времето, съобщи Франс прес.

Досега бяха идентифицирани два типа свръхнови. Единият от тях е свързан с масивни млади звезди, които са изчерпали ядреното си гориво и експлодират в края на живота си, като вследствие на експлозията се образува неутронна звезда или черна дупка. Другият тип е свързан с бели джуджета, които също могат да експлодират, след като на повърхността им се е натрупал материал от съседна звезда. Този тип свръхнови, чията яркост е
известна на астрономите, служат като еталон за определяне на разстояния и за разширяването на Вселената.

Екип под ръководството на Робърт Куимби от центъра по астрофизика Кейхил към Калифорнийския технологичен институт заяви, че е наблюдавал нов тип свърхнова, която е милиарди пъти по-ярка от Слънцето.

Този тип включва четири открити от нас свръхнови и два неразгадани до този момент феномена - SN 2005ap и SCP 06F6, поясниха изследователите.

Източникът на тези свръхнови все още е неизвестен. Знаем, че те са ярки и горещи, лишени са от водород, изхвърленият при експлозията материал се движи със скорост 10 000 км/сек, а угасването на звездата след взрива отнема около 50 дни - далеч по-дълго време в сравнение с повечето свръхнови, отбеляза Куимби.

Тези особености са от съществено значение, за да се разбере как се е образувала Вселената.

Новите свръхнови са интересни, защото са по-ярки от другите и следователно позволяват да се надникне по-далеч в космическото пространство и по-назад във времето, заключи Франсоаз Комб от Парижката обсерватория.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", информира БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase