Снимка: БГНЕС

Щастието на руската общественост е спаднало рязко миналата година след нахлуването на родината им в Украйна, според анализ на техните интернет търсения от екип от университета в Кеймбридж.

Изследването също така установява, че търсенията в мрежата, свързани с антивоенни настроения и опозиция срещу президента Путин, са се увеличили в Русия през първите месеци на войната. Броят им е скочил отново, когато неговият режим прибягна до масова военна служба.

Анализът предполага, че до април тази година общественото настроение в Русия е стигнал най-големия си отлив от началото на инвазията през февруари миналата година. През последното десетилетие изглежда, че руснаците са били по-нещастни само по време на най-лошата фаза от COVID кризата в страната през 2021 г.

Резултатите обаче също така показват, че икономическите санкции на Запада са имали ограничен ефект върху руските домакинства, като финансовите притеснения на потребителите изглежда се стабилизират през пролетта на 2022 г.

Анализът разглежда данни, събрани от 2002 г. насам от Google и Yandex, руската търсачка, проследявайки колко често определени думи и фрази се появяват в заявките за търсене. Те включват термини като "депресия" и "безсъние"  за оценка на личното благосъстояние, както и думи като "фалит" и "изгонване", за да се оцени състоянието на финансите на домакинството.

Проучването също така разглежда колко често руснаците търсят термини като "пацифизъм" и "без война", както и фрази срещу Путин – като "Путлер", комбинация от Путин и Хитлер – за да преценят до каква степен те обмислят политическо несъгласие.

Също така част от анализа са търсения на имена на открити критици на Путин, включително Борис Немцов, който беше убит през 2015 г., и Алексей Навални, който многократно е бил затварян и остава в затвора, както и антиавторитарни писатели като Джордж Оруел и Александър Солженицин.

Преди инвазията в Украйна тенденциите в търсенето в мрежата съвпадаха много с данните, публикувани от големи руски социологически организации. От началото на миналата година обаче картината на националните настроения от всеки източник се разминава.

Според руското социологическо проучване рейтингът на популярността на Путин е скочил до 80% по-рано тази година, като удовлетворението от живота според самооценката е близо до рекордно високо ниво. Обратно, данните от търсачките показват, че общественото настроение се влошава, докато търсенията на термини, свързани с "мълчаливото несъгласие", рязко се увеличават.

ЦРУ се опита да се възползва от разочарованието, като стартира нова кампания за вербуване на руски шпиони.

Във видео, публикувано в социалните медии в понеделник, агенцията отправя емоционален призив към руския патриотизъм и достойнство, като предлага на потенциални нови шпиони възможност да се борят срещу "съмнението, липсата на цел и потисничеството", създадено от войната и натиска на Путин несъгласие. Видеото използва реплики от уважавани руски автори, включително Толстой и Достоевски.

Путин не се споменава по име, нито пък Украйна.

Видеото завършва с инструкции как да се свържат с агенцията през портал в тъмната мрежа, наречен Tor, и показва жена, която се свързва с ЦРУ през телефона си, преди да се появи логото на агенцията. Служители на ЦРУ казаха, че видеото няма за цел да подклажда граждански вълнения в Русия, а да насърчава съпротивата срещу Путин сред руснаците, които искат страната да поеме по различен начин.

Д-р Роберто Фокс от университета в Кеймбридж, съавтор на доклада, каза: "Данните от онлайн търсенето са доказали, че са мощен инструмент за извеждане на вярванията и нагласите на националното население. За разлика от данните от социалните медии, онлайн търсенията представляват много по-широка част от населението."

"Търсенията в мрежата се смятат за лични и често отразяват вътрешни мисли и тревоги, които хората не биха искали да покажат. Такива данни дават представа за общественото съзнание в репресивните държави, където истината е скрита от мъгла от страх и дезинформация. Социологическо проучване от агенции в Русия показва, че войната е повишила морала, но нашите изследвания показват, че националното обществено настроение е близо до най-ниското си ниво от десетилетие.

Антивоенните и антирежимните онлайн търсения се увеличиха рязко около съобщенията за мобилизация, като повикването на застаряващи резервисти през май 2022 г. и заповедта за частична мобилизация от миналия септември. Имаше по-малки увеличения в периоди на повишени руски загуби.

Д-р Рула Нези от университета в Съри, друг съавтор на доклада, каза: "Обикновените руснаци са по-склонни да мислят критично за режима и да търсят онлайн опозиционни движения, когато се увеличават шансовете те или техните близки да бъдат изпратени да се бият на фронта."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase