Общ преглед

Всяка зима запалените по зимните спортове трябва да броят луди пари, за да могат да упражняват хобито си. Наистина зимните занимания са скъпо удоволствие, но оправдани ли са цените по родните курорти? Хотелите са скъпи и прескъпи, заведенията не им отстъпват, а и лифт картите държат солидни цифри. И всичкото това, за да караме по няколко писти и да се возим на лифтове, далеч от модерните съоръжения.

Да вземем например родния Боровец. Лифт картата за цял ден струва 55 лв. в силния сезон. В замяна на това получаваш отворен лифт, който не забавя при слизане и качване. За напредналите скиори това може и да не е голяма драма, защото лифтът ги изстрелва директно по направеното склонче след лифта. Но за бордистите, които държат дъската си в ръка, е истинско предизвикателство. Често хората стават част от нещо като "игра" на боулинг, в която могат да влязат в ролята и на "кеглата", и на "топката". Единственият отворен лифт, който спестява това "забавление" на курортистите, е "Ястребец Експрес".

Едно от положителните неща все пак е, че може да бъде купена полудневна карта на половин цена. В Банско картата за цял ден е 58 лв., а половин ден може да се кара само следобед - за 48 лв., което не излиза много изгодно.

Освен цените на пистите, животът в родните курорти също е скъп. Трудно може да се намери нощувка за един човек под 50 лв. на вечер. Цените в магазините са надути, както и в заведенията. Обичайно е бирата да струва 4 лева, водата - 2 лева, супата около 6 лева, и кафенце за десерт - 6 лева.

Друга непростима неуредица е проблемът с паркирането. Още към 8 сутринта местата за паркиране около лифтовете се запълват със скоростта на светлината и всеки се оправя, както намери за добре. На няколко места има импровизирани паркинги, на които дебнат събирачи на такси и искат скромните 10 лв., разбира се, без да издават касова бележка.

След проста аритметика може да се заключи, че един ден в курорта без особен лукс и глезотии струва около 100 лв. и няколкодневната ски почивка би излязла доста. Затова решихме да направим едно сравнение и да разберем колко плащат българите за едноседмично пътуване до Алпите.

Между 1 000 и 1 200 лв. трябват на човек. Можеше да излезе и по-скъпо, но се бяхме организирали добре, разказва скиорката Ади, която кара от няколко години. Тя пресмята, че петдневната карта за лифта струва 215 евро като включва достъп до цялата Залцбург зона. В тази ски зона има няколко курорта с по около 10 писти. Повечето са свързани помежду си с лифтове и така хората могат да се разнообразяват.

"Всеки ден карахме на различни места, не повтаряхме", споделя Ади. Силно впечатление ѝ е направило колко уредени са пистите и как навсякъде има обособени места за хапване и почивка. "Навсякъде беше много добре устроено. Вътре топло, чисти тоалетни, чайове, супи, манджи. И то на самата писта, а не да трябва да драпаш, да буташ, за да стигнеш да ядеш някъде", обяснява тя.

Всички лифтове, от най-луксозните до по-обикновените, са перфектно поддържани. Тя разказва, че повечето открити лифтове имат прозрачни предпазители, които пазят от сняг и вятър. Някои от тях са били и с подгряващи седалки, които правят приятно пътуването, а не смразяващо. Няма и лифтове, които да не забавят при слизане на скиорите. Маркировката на пистите също е перфектна – има много табели, които се виждат добре дори и при мъгливо време.

"Има писти, които могат да те накарат да се почувстваш като истински скиор. Има вратички, през които да минаваш като на състезание, а специален уред измерва скоростта на постижението ти. Това е много приятно и забавно", разказва още тя.

На въпрос дали би прекарала 7-дневна почивка и у нас, тя отговаря, че според нея не си заслужават парите.

"Не бих отишла за 7 дена в български курорт. Не си заслужава. Плащам 50-60 лв. и карам на 3 писти. Разнообразието е малко, придвижването между пистите е трудно, храната ми е скъпа. Една супа струва 6 лв, а в Алпите 3-4 евро. Няма почти никаква разлика, а това което получаваш е много повече", обобщава тя.

Това, което излиза повече като пари, е пътят. Ски зоната Залцбург се намира на 1 200 км. и разходът за гориво е голям, но въпреки това според нея преживяването си заслужава и ако има възможност, отново би отишла в Алпите.

Разбира се, да се сравняват цените по този начин, е субективно. Но все пак, наистина ли си струват парите ски почивките у нас?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар