Снимка: архив, БГНЕС

Депутатите приеха на първо четете промени в Наказателния кодекс, внесени от служебното правителство.

Правосъдният министър Крум Зарков обясни, че той е един от законите свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

Още по темата
„Промените трябва да влязат в сила до края на годината, за да получим втория транш от средствата, както и България да свали от себе си наблюдение от Европейския съда за правата на човека“, посочи той.

Промените са мотивирани с необходимостта институтите на обидата и клеветата в действащото българско законодателство да бъдат съобразени с изискванията на Конвенцията и практиката на Европейския съд по правата на човека и заради това НС ги намали, като глобата пада на 500 лева.

В мотивите са посочени осъдителни решения срещу България, установяващи нарушения на свободата на изразяването на мнения, регламентирана в чл. 10 от Конвенцията на Съвета на Европа за защита на правата на човека и основните свободи.

Другите промени са мотивирани с необходимостта от отговор на образуваната от Европейската комисия (ЕК) процедура за нарушение за неправилно транспониране от България в националното законодателство на определени разпоредби от Рамково решение на Съвета за борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия.

Със законопроекта се цели преодоляване на конкретните критики на ЕК и пълно въвеждане в националното законодателство на разпоредбите на Рамковото решение, се посочва в мотивите. В тях се изтъква, че Рамково решение е прието на 28 ноември 2008 г., за да отговори на необходимостта да се защитят правата на отделния индивид, на определени уязвими групи и на обществото като цяло, като се предвиди наказателна отговорност за особено тежките форми на расизъм и ксенофобия при зачитане на основните права на свобода на сдружаване и свобода на изразяване на мнение. С него се определя общ подход в областта на наказателното право към определени форми на расизъм и ксенофобия, по-конкретно по отношение на два вида правонарушения - расистките или ксенофобските изказвания, подбуждащи към омраза, и престъпленията от омраза, подбудени от расистки или ксенофобски предразсъдъци.

От „Възраждане“ се обявиха против промените в Наказателния кодекс. Според Петър Петров с намаляването на наказанията за обида и клевета всеки ще може да говори, каквото си иска.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase