Снимка: Flickr.com

Преди два дни Световната здравна организация обяви, че България е на пето място в Европа по детско затлъстяване от изследвани общо 32 държави, но здравният министър Николай Петров отчита положителни резултати от последното проучване на родните институции по тези тема, проведено през миналата година.

Още по темата

Затлъстялото дете най-вероятно ще се превърне в затлъстял възрастен, което води до по-голям риск от по-рано възникване и по-тежко протичащи хронични болести като диабет, сърдечно-съдови заболявания, метаболитен синдром и някои злокачествени заболявания, обяснява министърът в писмен отговор на депутатски въпрос.

Така че храненето на децата в детските гадини и в училище е приоритет в националната здравна политика на кабинета.

Има редица наредби, в които е посочено кои храни са препоръчителни за малчуганите и кои не и контролът върху спазването им е възложен на Регионалните здравни инспекции.

Отделно има издадени рецептурници за ястията, които се приготвят в забавачките и училищните столове.

От 1998 г. се провеждат и проучвания за храненето при различни възрастови групи деца. Последеното изследване от 2016 г. отчита положителна тенденция на задържането и намаляването на затлъстяването.

Установена е и промяна на училищната среда, като са включени и инициативи за превенция на здравето и принципите на балансираното и здравословно хранене, обяснява Петров. Има и списъци на забранени за продажба храни в училищните лавки.

Според министъра не само храненето, но и физическото движение на децата оказва влияние върху тяхното развитие.

Темата ще бъде обект и на обсъждане по време на българското председателство на ЕС, като намеренията на властите ни са да се набележат конкретни мерки за намаляване на затлъстяването при децата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase