Снимка: Булфото, архив

Очаквано Лютви Местан обжалва пред ВКС отказа на СГС да регистрира партията му Демократи за отговорност, свобода и толерантност (ДОСТ).

Още по темата

В мотивите си той и адвокатите му оспорват аргумента на СГС, че ДОСТ е чужда дума и не може да е абревиатура на партия.

"Думата "ДОСТ" се съдържа в "Българския тълковен речник и означава приятел. За съпоставка, съкратеното наименование на управляващата политическа партия, с което същата се афишира в обществото и което също се скандира по митинги и други публични прояви – ГЕРБ, също е чужда дума, която в българския език идва от немската дума `erbe` (наследство). Чужди думи са и БАСТА и "Атака", използвани за наименованието на регистрирани в България политически партии, така също и думата "демокрация" – съдържаща се със свои производни в наименованието на множество партии. Да се откаже право на членовете на ПП ДОСТ на гореобсъденото основание, означава противоконституционно да се привилегироват членовете на други политически партии, като им се даде право да се сдружават в партии с наименования, използващи чужди думи, навлезли в българския език, а такова право да се откаже на членовете на ПП ДОСТ", посочват те.

Освен това в жалбата до ВКС твърдят, че решението на СГС е  постановено от пристрастен и предубеден съдия-докладчик по делото, която не спази "както субективните, така и обективните критерии за безпристрастност на съда".

Решението за отказа беше на съдия Лилия Илиева. Още през май Местан се оплака, че явно има политически натиск върху съда и заради това се бави регистрацията на ДОСТ. Първо били неясноти в Устава на партията, след това други неща и накрая той поиска отвод на Илиева.

Съдията обаче отказа и сега това е отбелязано и жалбата до ВКС.

"Съдията ни указа да обясняваме понятия и изрази с ясно и недвусмислено смислово значение като "установяване", "чувство", "национално достойнство", "пазарни отношения" и др. Също така съдията излезе извън границите на прегледа за законосъобразност и навлезе в полето на политическата целесъобразност, като ни указа да сочим реформаторски сили, предложения за промени в Конституцията  и гаранции за независимост на българските медии", посочват сега Местан и защитниците му.

Те оспорват и мотива на първоинстанционния съд да регистрира ДОСТ, че партията е създадена на етническа основа, заради преимуществено присъствие на учредители с турски имена.

Това според тях това също е неправомерна и забранена пряка и непряка дискриминация на новоучредена политическа партия и на нейните членове-учредители.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase