Снимка: БТА, архив

Премиерът Бойко Борисов възлага на финансовия министър Владислав Горанов да обсъди с кмета на Перник начина, по който правителството може да подкрепи общината за стабилизиране на финансовото й състояние.
 
Иван Иванов присъства на част от правителственото заседание днес, за да изложи проблемите пред местната власт.

Пред министрите той съобщава, че общите задължения на общината са близо 16.5 млн. лв без лихвите, става ясно от стенограмата на заседанието. Не се разплащат старите задължения поради невъзможност, а в същото време приходната част е малка – среднодневно около 20-25 хиляди на ден, които не стигат за нищо, казва още Иванов. По думите му под въпрос са заплати, а вчера почистващите фирми отказали да чистят, защото не им е плащано.

Кметът предлага на кабинета да помогне, колкото е възможно, и обещава „Оттук нататък стягам силно финансовата дисциплина, и да работим в тази посока – колкото изкараме, толкова да харчим“.

Вицепремиерът Ивайло Калфин заявява, че проблемът е от 2007 година и „който и да дойде за кмет, му виси на главата“. Финансовият министър Владислав Горанов обаче пита къде са парите от такса смет и за какво са изхарчени.

Премиерът Бойко Борисов се намесва с думите, че това е така, но „не можем да оставим града да затъне в боклук и да гледаме отстрани как се развива една криза“.

„Разбира се, не може да разчитате, че ще ви дадем безвъзмездни пари, защото това означава всяка една община да иска след това по същия начин. Мисля, че безлихвен кредит е единственото правилно решение, за да заработи градът, да ви се даде шанс във времето. Оправете си дефицитите, разплатете се и оттук нататък колкото събирате – толкова ще харчите. Това е положението, за да излезем от ситуацията, която е към момента“, дава решение Борисов.

С този вариант се съгласява и Калфин, според когото „най-добрият кмет трудно ще се справи без помощ“. Доскоро кмет на града беше Росица Янакиева, която сега е зам.-председател на НС от АБВ.

Борисов изтъква, че не коментира кметовете, защото въпросът е, че "ситуацията е бедствена, гледам какво показват по новините“.

Горанов обаче не е съгласен и пита кое е докарало държавата до състоянието, в което е в момента. „Не знам кой е виновен и не търся вина, но няма аргументи нещо преди седем-осем години да е било така и след седем-осем години добро управление да си е пак така и изводът да бъде, че всичко е наред. Не се управлява така нито община, нито държава. Вие не коментирайте, знаем, че сме партньори с колегите от АБВ, но не се прави така“, отсича той.

Според вицепремиера Томислав Дончев отвъд политическите емоции има изцяло системен проблем - разходите на общината в годините са повече, отколкото позволяват приходите или тя не може да реализира толкова приходи, колкото съответстват на нуждите. Според него в общината трябва да помислят върху това и ако трябва, Дончев, който беше кмет, обещава помощ.

Тук Борисов се сеща за финансовия си министър от първия кабинет и също споделя опита си като градоначалник.

„Ако искате, Дянков мога да го поканя от руския университет да дойде да ви каже как се прави, защото той в тази сфера е ненадминат. Така че се стягайте. Добрият кмет не е този, който харчи най-много, а този, който може да си направи най-добрата сметка“, дава съвет премиерът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase