Лявата Мая Манолова както винаги беше критична към управляващите. Снимка: БТА

Бюджетът на НЗОК за следващата година беше приет на първо четене от парламента с гласовете на 121 депутати от ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ. 66 народни представители от ДПС, БСП, БДЦ и „Атака“ не подкрепиха финансовия план на Здравната каса.

Здравният министър Петър Москов увери по време на продължилия над три часа дебат, че в бюджета възможността за нови лечебни заведения, които да сключат договор с Касата, е максимално ограничена.

Той заяви, че се предвижда повишаване на приходите, но то няма да е на базата на увеличаване на вноската, а на разширяване на обхвата на хората, които трябва я плащат, защото здравно неосигурените са много.

„Ако сравним бюджета за 2015 година с първоначалния за 2014 година, той е повече с 252 млн. лева. Откакто съм в системата на задължителното осигуряване, това е първият бюджет с толкова голяма разлика”, похвали финансовите разчети и шефът на НЗОК Румяна Тодорова.

Според Хасан Адемов от ДПС обаче проблемът на този бюджет е, че няма медицински цели, каквито са средната продължителност на живота, детската и майчината смърт.

„Трябва да се търси съгласие между партии, за да може всеки да носи отговорност, понеже са необходими хоризонтни стратегически решения“, призова той.

От БСП също разкритикуваха предложението за бюджет на НЗОК.

„Безработицата в страната расте, влошена е социалнодемографска картина на населението - то застарява, ниска е раждаемостта. Относителният дял на лицата над 65-годишна възраст у нас е 17%. Влошаването на демографската структура предполага един по-голям бюджет за здравеопазване“, заяви социалистът Емил Райнов.

Според него за 2015 г. се предлага по-нисък бюджет, който е рестриктивен заради липса на ефективна, ясна и прогнозируема стратегия за преодоляване на проблемите.

„Системата на здравеопазването загуби доверието на хората. През последните 5 години фундаментални промени във финансирането и по отношение на качеството на здравеопазването не са правени”, добави Райнов.

Той смята, че за първична и специализирана извънболнична помощ се отделят твърде малко средства, като по този начин  хората се лишават от профилактична дейност, а средствата отиват за лечение на късно диагностицирани заболявания.

„Както е тръгнало, скоро няма да сте министър, но има подготвен кадър - Слави Бинев“, обърна се Мая Манолова от левицата към Москов.

„Подменихте органите на реда с ромските барони, а правосъдните органи с ромското мешере“, продължи с критиките си тя по повод на решението на Москов екипи на Спешна помощ да влизат в ромските махали само с полиция.

Според Станислав Станилов от „Атака“ десета година депутатите обсъждат един и същ бюджет.

„Проблемът е, че болнична към доболнична помощ е в съотношение ¾ за болнична, а в страните, на които завиждаме, е обратното и повечето пари са за доболнична помощ“, заяви той.

В бюджета на НЗОК за 2015 г. предвидените приходи и трансфери са в общ размер на 3 075 534 000 лева.

Здравноосигурителната вноска остава 8 на сто, като съотношението на заплащането й от страна на работодателя и здравноосигуреното лице за 2015 г. е 60:40.

Предвидените разходи и трансфери са в общ размер на 3 075 534 000 лв., от които 2 695 080 000 лв. са за здравноосигурителни плащания.

Спрямо 2014 г. е предвидено увеличение на средствата за здравноосигурителни плащания за първична и за специализирана извънболнична медицинска помощ (включително за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение на пациенти с психиатрични и кожно-венерически заболявания) и увеличение на средствата за болнична медицинска помощ.

Резервът, включително за непредвидени и неотложни разходи, е 10 на сто от приходите от здравноосигурителни вноски и трансферите за здравно осигуряване от други бюджети и е в размер на 301 898 000 лева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase