Снимка: БТА

Премиерът Пламен Орешарски смята, че писмото на еврокомисаря Гюнтер Йотингер за процедурата по отнемане на лицензиите на ЕРП-тата и визитата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в Брюксел са „случайно съвпадение“.

В писмото от началото на април Йотингер изразява тревога от процедурата по отнемане на лицензите на електроснабдителните дружества и предупреждава за евентуални мерки срещу България, ако правителството не зачита независимостта на ДКЕВР или ако тя не изпълнява задълженията си.

Орешарски уточни на среща с представители на граждански организации в Министерския съвет, че писмото е дошло два дни след посещението на лидера на най-голямата опозиционна партия в България и срещата му с Йотингер, но не вярва български политически лидер да взема страна в спора между НЕК и ЕРП-тата.

Още по темата
На писмото ще бъдат дадени отговори, а експерти ще бъдат изпратени в ЕК, за да обяснят, че в случая със задействаната процедура по отнемането на лицензиите на трите ЕРП-та от ДКЕВР се действа съгласно закона. „Гарантирам, че ще вървим по процедурата, независимо какви посланици какви влияния оказват, защото върховенството на закона трябва да е за всички“, заяви Орешарски сред ръкоплясканията на гостите.

Премиерът каза, че енергийният регулатор трябва да бъде оставен да си свърши работата, а след това, който не е доволен – има съд.

Орешарски коментира, че в здравеопазването има много проблеми, но със средствата, които всички заделяме, „не е възможно да осигурим здравни услуги на топ равнище“.

Премиерът каза, че почти всеки ден разговаря по проблемите със здравния министър Таня Андреева. По думите му промени в Закона за здравето, които ще бъдат обсъдени на следващото заседание на Министерския съвет, ще въведат „редица дисциплиниращи мерки на системата“. Орешарски е сигурен, че законът ще се справи поне с източването на Здравната каса.

Премиерът смята, че трябва да се очертае кръгът от въпроси, които са за референдум и такива, които не трябва да се решават на национално допитване, за да се предпазим от опасността да обсъждаме въпроси, по които не сме достатъчно компетентни. На референдуми не се обсъждат данъци, тъй като всички ще искаме да паднат, даде пример той.

Въпреки разнообразните въпроси, на които отговори премиерът, срещата беше основно посветена на правосъдието, а на въпроси на гражданите отговори ресорният министър Зинаида Златанова.

По думите на Орешарски правосъдието работи върху лошите практики на частните съдебни изпълнители и ще има законови промени в тази връзка.

„Готвим закон за защита от кредитори или закон за индивидуалния фалит, в който ще има известни гаранции, че човек няма да е длъжник до живот“, съобщи премиерът, който уточни, че не става въпрос за опрощаване на дългове, а за механизми, по които свръхзадлъжнели лица или домакинства за определен период от време ще изчистват дълговете си, включително с имуществото си.

Орешарски призова гостите си да не гледат едностранчиво на въпроса и да се търсят балансирани решения. Банките ни трябват, без банки няма развитие, категоричен е той.

Макар че има напредък, трябва да се съгласим, че дефицитите остават – така Зинаида Златанова коментира факта, че осма година мониторинговият механизъм за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието не е отпаднал за страната ни.

Попитана кога гражданите ще могат да се обръщат директно към Конституционния съд, тя отговори, че това може да стане само с промяна в Конституцията.

Всички опити за реформиране на съдебната система отвън са дали в най-добрия случай частични резултати, убедена е Златанова, според която „не може без вътрешното убеждение на магистратите“. От пътуванията и срещите си в страната обаче тя е убедена, че „съвестни и честни магистрати има навсякъде“.

Тя коментира още, че превенцията срещу престъпността не е размерът на наказанието, а това да не можеш да го избегнеш, ако си извършил престъпление.

Според Златанова МВР полага много сериозни усилия срещу битовата престъпност и това дава своите резултати. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase