Част от таблицата на Кадиев. Снимка: Facebook

Лекарствата за онкоболни са поскъпнали средно с 386% само за година. Това показва справка на общинския съветник от БСП Георги Кадиев, който я публикува в профила си във Facebook.

В таблицата се вижда как от 8 лекарства срещу онкологични заболявания държавата губи 8.716 млн. лв само за една година.

Само за година всяко от тези лекарства е поскъпнало между 254 % и 497 %.

Най-много се е покачила цената на Letrozole – с 497%, а най-малко на Buserelin – DDD – 254%.

Кадиев представя сравнение на цената на всяко лекарство, постигната при търг, организиран от МЗ през 2010.

Само година по-късно, когато цените вече се определят по методиката на НЗОК и се ползват "референтни стойности", т.е. обвързване на цените с цени в други европейски държави, се наблюдава огромен скок.

Още по темата

"Кой печели? Със сигурност производителите. С още по-голяма сигурност дистрибуторите. И с най-голяма сигурност управляващите от ГЕРБ. Именно подобни схеми захранват черни каси, с които после се купуват избори.

Кой губи? Със сигурност болните, защото се купуват по-малко лекарства. Със сигурност близките им, защото добавят от семейния бюджет това, което е откраднато от здравната каса. И със сигурност всички ние като данъкоплатци, защото нашите пари захранват онези, които после искат да ни управляват.

И всичко това само от 8 лекарства. Представете си какво става за цялата система на здравеопазването. Политиката е кауза. Не и за тях. За тях е пари. Доказателството - в числата в таблицата", коментира Кадиев. 

След скандала с цените на лекарствата министърът на здравеопазването Стефан Константинов подаде оставка.

Той обясни, че мотивът за оттеглянето му е липсата на подкрепа за водената от него политика от страна на управляващата партия.

Националната здравноосигурителна каса вече договори отстъпки от цените на 38 лекарства, като общата стойност на спестените финансови средства за една година ще е 4 205 033 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase