Спасителният отряд на WWF успя да спаси и премести мечока Живко от Габрово в Национален парк "Централен Балкан".
 
"WWF България от миналата година започна дейности по опазване на кафявите мечки в България. Това, което най-често правим, е да се намесваме в моменти на конфликт, какъвто беше и случаят с Живко. Още преди около месец започнахме да получаваме сигнали от Габрово и околните села и махали, че се появяват нападения от мечки. Всичко започна с нападения върху ябълкови градини. Нашият експерт успя да пристигне навреме на място и да прогони мечката със сигнални ракети, но по-късно мечокът се беше върнал и беше започнал да напада домашни животни", разказа в ефира на Bulgaria ON AIR Мария Качамакова, която е член на Спасителния мечешки отряд на WWF.
 
Тя обясни , че намесата им е била наложителна, защото следващата мярка, която се взима, е отстрелване на мечката.
 
Мечокът се намира в "Централен Балкан" и се адаптира към новото място. 
 
"С кампанията "Отвори очи, животните изчезват" бихме искали да се борим с бракониерството, защото това е голям проблем. Данните от други мечки, които д-р Тодоров е маркирал през последните 10 години, показват, че близо 40% от тях със сигурност са станали жертва на бракониерство. Това са случаите, в които сме сигурни какво се е случило. В други случаи той е намирал само нашийника и е чувал слухове за изчезналата мечка", заяви Качамакова.
 
"До момента за отравяне на животни няма наказани, а за бракониерство има много малко наказани. Обикновено всичко завършва с неизвестен извършител, а ни се иска това да не бъде така, защото резултатите са, че губим част от своето богатство", подчерта тя. 
 
Гледайте целия разговор във видеото.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase